Šichtařová varuje: Vláda se mýlí. Ekonomika příští rok prudce zpomalí

08.12.2016 12:36

Podobu schváleného státního rozpočtu na příští rok kritizovala na svém facebookovém profilu ekonomka Markéta Šichtařová.

Šichtařová varuje: Vláda se mýlí. Ekonomika příští rok prudce zpomalí
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park
reklama

„Kde to žijeme, když pro příští rok čeká vláda obstojný hospodářský růst, ale plánuje schodek rozpočtu 60 mld. Kč?“ ptá se ekonomka.

Podle jejího názoru se ale vláda hluboce mýlí. „Předpokládám, že ekonomika prudce zpomalí, takže ve skutečnosti bude schodek ještě výrazně vyšší než naplánovaný,“ domnívá se Šichtařová.

Mělo by tak dojít k přesně opačnému efektu než letos. „Kdy jsme dosáhli nečekaně přebytku hlavně proto, že se vláda mýlila s odhadem růstu na opačnou stranu,“ dodala Šichtařová.

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok včera. Schválený schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale dnes před poslanci vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Jde už o třetí státní rozpočet současné koaliční vlády. Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.

Poslanci schválili přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu kolem 1,3 miliardy korun. Úspěšně dopadl například požadavek vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) na převod 100 milionů korun na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách. V rozpočtu ministerstva práce půjde na návrh rozpočtového výboru o 200 milionů korun navíc na sociální práci, o 220 milionů víc na ochranu dětí a o 323 milionů navíc na investice v sociálních službách.

Celý text příspěvku Markéty Šichtařové na jejím facebookovém profilu:

Svět se zbláznil! No kde to žijeme, když pro příští rok čeká vláda obstojný hospodářský růst, ale plánuje schodek rozpočtu 60 mld Kč? (Jiná věc je, že se podle mne hluboce mýlí. Předpkládám, že ekonomika prudce zpomalí, takže ve skutečnosti bude schodek ještě výrazně vyšší než naplánovaný. Zkrátka přesně opačný efekt než letos, kdy jsme dosáhli nečekaně přebytku hlavně proto, že se vláda mýlila s odhadem růstu na opačou stranu...)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

15:39 Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

Exministr zahraničí Tomáš Petříček nebude poslancem. Rezignoval na kandidaturu v říjnových volbách. …