Šídlo složil poklonu prezidentu Zemanovi: Pražskou kavárnu vymyslel skvěle

06.11.2015 7:41

Analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo v pátečním vydání deníku konstatuje, že prezident Miloš Zeman a jeho spolupracovníci skvěle pracují s pojmem "pražská kavárna". Ačkoli je to pojem v podstatě nesmyslný, hodně lidí na něj "skočilo". I když on ho vlastně nevymyslel Miloš Zeman, ale expremiér Petr Nečas. V roce 2005 totiž chápal jednu věc.

Šídlo složil poklonu prezidentu Zemanovi: Pražskou kavárnu vymyslel skvěle
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Komentátor Hospodářských novin v pořadu ČT Hyde park

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček znovu a znovu mluví o pražské kavárně, aniž by vlastně řekli, koho tím myslí. To je skvělý tah, který má znovu a znovu získávat pozornost pro prezidenta z řad mimopražských voličů.

"Ale stejně je to zvláštní, jak jsme na to všichni Zemanovi a jeho lidem skočili. Udělat z 2 241 171 lidí, kteří v druhém kole prezidentské volby v roce 2013 hlasovali proti Miloši Zemanovi a pro Karla Schwarzenberga, prostě 'pražskou kavárnu' je bez ironie skvělý propagandistický úspěch. Stačí dvě slova," píše Šídlo.

"Pražáci" nejsou v ostatních částech republiky právě populární a mohou si za to do značné míry sami. Termín kavárna pak odkazuje na prostor, kde se povalují intelektuálové, zatímco na ně musí vydělávat vlastníma rukama ti poctiví dělníci.

Šídlo ovšem také připomíná, že pojem pražská kavárna nevymyslel Zeman, ale zřejmě někdejší premiér Petr Nečas v roce 2005. Tomu bylo jasné, že ODS musí oslovit i liberální voliče, kteří dříve volili ODA nebo Unii svobody, pokud chtějí občanští demokraté zvítězit nad tehdy velmi silným premiérem za ČSSD Jiřím Paroubkem. Nečas tehdy tvrdil, že ODS nemusí být pro liberální voliče tou nejlepší variantou, stačí, když budou tou nejméně špatnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …