Šikana, sexuální obtěžování. „Těch ženských bylo.“ Výpověď o Wollnerovi, která nadzvedne ze židle

16.11.2022 20:55 | Ze sítí

Investigativní novinářka Markéta Dobiášová, které dramaturg a moderátor pořadu Reportéři ČT Marek Wollner zastavil investigaci, se na svém webu Infakta.cz rozepsala o praktikách, se kterými se v redakci Reportérů ČT setkala. Popisuje „politický aktivismus“ i to, jak spolu se svými kolegy čelila „šikaně a sexuálnímu harašení“.

Šikana, sexuální obtěžování. „Těch ženských bylo.“ Výpověď o Wollnerovi, která nadzvedne ze židle
Foto: Repro ČT
Popisek: Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner

Bývalá reportérka České televize Markéta Dobiášová se vrací k tomu, jak šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Wollner zastavil reportáž o kauze Lysolaje, na které pracovala společně s Adélou Paclíkovou, poté, co organizovaná skupina kolem bývalého politika STAN Petra Hlubučka údajně zatlačila na Českou televizi, aby zastavila investigaci.

„Adéla měla stejný názor. Investigaci jsme vzdát nechtěly a ani nevzdaly. Přes pátrání v Lysolajích jsme se dostaly k veliké kauze vyvádění pozemků u pražského metra,“ uvádí Dobiášová, že podobně byly smeteny pod stůl i materiály u kauzy Palmovka.

„O investigaci kolem stanic metra byl Marek Wollner informován. Jeho zástupkyně Aneta Snopová také. Je však kvůli soužití s manažerem dopravního podniku a právníkem M. Dušičkou ve střetu zájmů,“ pokračuje Dobiášová s tím, že společně s Paclíkovou jim začínalo být jasné, že pátrání o roli Hlubučka v Lysolajích i dopravním podniku pravděpodobně půjde v Reportérech do ztracena.

„Problém a zásadní je, že Marek nevidí jako problém celý ten jejich domluvený kšeft,“ komentuje celou situaci Paclíková. Dobiášová cituje její slova o šikaně, a sice když její bývalá kolegyně z Reportérů ČT rovněž odešla, protože ani jí nebyla odvysílaná investigace. Podobné zkušenosti zažili prý i další investigativní novináři.

Dobiášová popisuje, jak se v Reportérech ČT místo s poctivou prací novináře setkává s politickým aktivismem: „Novinářskou práci jako by střídal politický aktivismus: Andrej Babiš, Miloš Zeman, Hrad, to jsou nejžádanější témata. Nechci se na tom už podílet, taková novinářská práce mě nebaví,“ zmiňuje dobu, kdy se již rozhodovala redakci opustit.

O nekalých praktikách se sice vědělo, ale dotčení jako by se báli problémy vyslovit nahlas. „V redakci navíc panují dlouhodobě vypjaté vztahy. Bossing, šikana. Víme o ní všichni. Nikdo si však netroufá o tom mluvit nahlas. Názory na způsob vedení redakce, vyjádření redaktorů jsou Markem umlčeny. Končí dehonestací nebo zesměšňováním přede všemi na poradách nebo ve střižně,“ popisuje.

Vypjatou situaci v redakci si v té době podle Dobiášové uvědomuje i zástupkyně šéfredaktora Aneta Snopová a další, ani jim ale strach nedovolí s věcmi pohnout. „Od jara 2019 ji, vlastními slovy, řeší s ředitelem zpravodajství a publicistiky Zdeňkem Šámalem. Ten si údajně uvědomuje atmosféru redakce, i ‚dezerci‘ reportérů. Nezasáhne. Marka Wollnera a jeho veřejných útoků se podle Snopové obává i on sám.

Aneta nakonec o nespokojenosti reportérů informuje i Marka. Neřeší a nevyřeší se nakonec nic. Strach z osobních útoků, obavy ze ztráty zaměstnání dělají svoje,“ dodává.

Dobiášová zmiňuje, že se jí svěřil i další kolega z Reportérů ČT, že kvůli Marku Wollnerovi skončil u psychiatra. Nakonec musel i on dát  ČT výpověď, jinak by jej prý lékař kvůli šéfredaktorovi publicistiky poslal do psychiatrické léčebny. Přináší slova svého kolegy, že podle psychiatra čelí „regulérní šikaně“.

To ale není vše, Dobiášová uvádí, že se ze strany Wollnera kolegyně potýkaly i se „sexuálním harašením“. „Ze slov mého kolegy mrazí. Stejně jako z dalších informací, které se ke mně postupně dostávají. Týkají se i sexuálního harašení šéfredaktora. Dostávám otázky od jedné z žen, zda se týkalo i mě osobně. Potvrzuji. V minulosti několikrát. Vytěsněno,“ dodává bývalá reportérka ČT.

Zveřejňuje výpovědi několika kolegyň, které hovoří o tom, že je Wollner obtěžoval: „Tebe taky obtěžoval? No uf, bych řekla, že na tebe si netroufl. Nechápu, že už nespadla klec a někdo nepromluvil, jsou to už zástupy.“

„Mnohokrát zkusil. Zamkl kancl, když jsem psala scénář, strčil mou ruku mezi nohy… Chtěl, abych mňoukala, než mi schválí scénář, sahání na prdel normálka, po vyhrané novinářské ceně u baru: Ty si myslíš, že jsi hvězda? Jsi kýbl hoven!… A tak…“

„Proto se divím, že nikdo ještě veřejně nepromluvil… On je nemocný! Nechápu, že ho už někdo nesundal v této době! Vždyť těch ženskejch bylo, musí mít pěkně staženej zadek. Teď už si po kauze Feri podle mě nedovolí nic.“

Na konci února 2020 Dobiášová odchází z ČT a přijímá nabídku vedení televize Prima. V létě 2022 pak v souvislosti s kauzou Dozimetr Dobiášová veřejně odkrývá zastavené investigace v Reportérech ČT o Petru Hlubučkovi i dopravním podniku.

Nyní Dobiášová čelí očerňování svého nového webu Infakta.cz ze strany Marka Wollnera a týdeníku Forum24. „Do e-mailu mi přicházejí sprosté urážky a výhrůžky,“ uvádí Dobiášová, která slibuje, že informace bude zveřejňovat dál, „padni komu padni“, i když to politikům či lobbistům nebude pohodlné.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němcová: Putin je tisíckrát horší než zemětřesení v Turecku

16:36 Němcová: Putin je tisíckrát horší než zemětřesení v Turecku

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii pustila do kritiky rus…