Síkela po jednání ministrů v Bruselu. Von der Leyenová dostala tyto úkoly

09.09.2022 17:11

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po jednání evropských ministrů pro energetiku uvedl, že Evropská komise dostala od ministrů za úkol do konce září přinést konkrétní opatření na zmírnění dopadů vysokých cen energií na občany EU. Síkela a ostatní mimo jiné navrhují zastropování příjmů a zavedení solidárních příspěvků výrobců elektřiny a firem z oblasti fosilních paliv.

Síkela po jednání ministrů v Bruselu. Von der Leyenová dostala tyto úkoly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Síkela na tiskové konferenci po jednání ministrů pro energetiku v Bruselu uvedl, že Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou musí jednat rychle a připravit koordinované řešení na úrovni EU, které zmírní dopad vysokých cen energií. „Nebyla to jednoduchá diskuze a bezpochyby ani poslední, ale podařilo se nám najít jasný směr opatření, jež je nutné učinit,“ prohlásil na úvod.

„Předsednictví naslouchalo velmi bedlivě členským státům a já bych chtěl každému tady v místnosti poděkovat za podstatný přínos. Nyní víme naprosto přesně, jakou cestou se máme ubírat. Současné ceny energií a tlak inflace na evropskou ekonomiku totiž vytváří veliké sociální napětí,“ pokračoval Síkela.

Ministři pro energetiku se podle něj shodli na čtyřech bodech, ve kterých by měla Evropská komise přinést konkrétní kroky. „Především se chci zaměřit na zastropování příjmů výrobců elektřiny a zavedení solidárního příspěvku pro společnosti podnikající v oblasti fosilních paliv. To pomůže zmírnit vysoké ceny energií pro koncové odběratele,“ uvedl Síkela.

„Zadruhé očekáváme, že Komise přinese nouzová opatření, včetně zastropování cen plynu. Ministři pro energetiku rovněž vyzvali komisi, aby připravila opatření pro koordinované snížení spotřeby elektřiny v rámci EU. To by mělo ulevit tlaku na výrobu elektřiny a mohlo by to také snížit ceny,“ vyjmenovával další požadavky český ministr průmyslu a obchodu.

Anketa

Je finální podoba Síkelova úsporného tarifu dostatečná?

hlasovalo: 17585 lidí
„Ministři začtvrté požadují, aby Komise přinesla opatření, jež by pomohla vyřešit problém snížené likvidity. Taková jsou očekávání členských států a očekávám, že se na těch konkrétních návrzích bude pracovat stejně rychle, jako se to dělo v červenci, kdy jsme se přizpůsobovali opatřením v oblasti plynu,“ dodal Síkela s tím, že by řešení mělo přijít nejlépe již do konce září.

Síkela jako předsedající ministr prý připravuje svolání další mimořádné schůze, kde se budou konkrétní opatření diskutovat tak, aby byla přijata do konce měsíce. „Musíme dosáhnout bezpečnosti dodávek, musíme zajistit přeshraniční obchod, ale nejdůležitější je, abychom občany a podniky nenechali ve štychu“ apeloval Síkela.

„My jsme tuto energetickou válku nezačali. Očekávání bylo, že se podaří narušit demokratické společenství, ale nepodařilo se to. Evropa je spojená vůči této agresi. Podařilo se nám dohodnout se na doplnění skladovacích zařízení energií až na úroveň 83 procent, a to velmi zrychleně. Také máme mechanismus, který by měl umožnit redukci spotřeby energií, a to v podstatě bez ohledu na přerušení dodávek energií, jak to vidíme například u plynovodu Nord Stream 1,“ dodal Síkela.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Myslíte, že bohatí pomáají málo?

Nebo proč je chcete trestat progresivním zdaněním? A jak byste definoval bohatého člověka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

18:27 Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

„Kdybych neměla fakt navíc žádné prachy, ale byla jen na podpoře, to by byl průser!“ Jak přežít s dc…