Šílený televizní lynč na prezidenta Zemana. Takáč hostům přímo diktoval, co mají říci. A ještě Petr Žantovský objevil něco zajímavého o řádící Monice Pajerové

25.11.2017 8:07 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Šílený televizní lynč prezidenta Miloše Zemana jako důsledek článku o roce 1968 na ruském webu se odehrál v úterních Událostech, komentářích především pod taktovkou moderátora a také lídra úplně nejmenší parlamentní strany. Petr Žantovský v pravidelném mediálním přehledu rozebírá i dění kolem údajné plíživé normalizace v Českém rozhlase, s čímž se vytasila Monika Pajerová. Nejspíš jí vadí, že je Český rozhlas málo agresívní vůči Andreji Babišovi a že mu nevelí lidé s názory, jaké má ona nebo Jiří Pehe či Tomáš Klvaňa.

Šílený televizní lynč na prezidenta Zemana. Takáč hostům přímo diktoval, co mají říci. A ještě Petr Žantovský objevil něco zajímavého o řádící Monice Pajerové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Během návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Ruské federaci se na webu ruské armádní televize Zvezda, řízené ruským ministerstvem obrany, objevil článek, v němž autor tvrdí, že by Československo mělo být Sovětskému svazu vděčné za rok 1968. To vyvolalo ostrou reakci reakci českého prezidenta, při setkání s ním se od textu distancoval i premiér Dmitrij Medveděv. Z Česka se mezitím ozývalo volání od některých politiků, aby Miloš Zeman svou návštěvu okamžitě ukončil a vrátil se do vlasti. „Mě by na tom zajímala jedna věc, kterou ještě nikdo nevyslovil. A to je, že to mohla být docela obyčejná provokace ze strany ruské armády. Ta, jak víme z minulosti, si vždy dělala trochu něco jiného než vláda. Měla vlastní politiku a toto mohla využít jako zpravodajskou hru a provokaci, co tím způsobí. Mohlo jít o jakýsi pokusný balónek,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Diví se, že se tato teorie vůbec neobjevila v žádném ze sdělovacích prostředků: „To je dost zvláštní, protože máme dost zkušené novináře, aby to někoho napadlo. Zato jsme tedy byli svědky naprosto šíleného televizního lynče nad prezidentem, a to v úterních Událostech, komentářích, kde seděli lidé jako pan Farský, pan Foldyna a pan Peksa z Pirátů. A teď se na tohle téma bavili systémem, že moderátor Daniel Takáč v podstatě napovídal, co mají pánové Farský a Peksa odpovídat. Jediný, kdo si ve studiu zachoval zdravý rozum, byl pan poslanec Foldyna. Ale pan Takáč dával vysloveně návodné otázky. Například vybízel: ‚Tak jen to řekněte, že to byla mediální inscenace prezidenta.‘ A Peksa říká: ‚Ano, byla to mediální inscenace prezidenta.‘ Takovým způsobem tu debatu neustále vedl,“ upozorňuje mediální analytik na přístup moderátora.

Farský získal se Starosty nejméně procent, ale dělá největší ramena

Žasne nad tím, že během zmíněného povídání padla i věta, že Miloš Zeman jel do Ruska podporovat korupci, aniž by bylo řečeno, jakou korupci, nebo čí korupci. „Co to je za věci? To je v podstatě pomluva hlavy státu. To je urážka bez ohledu na to, jestli jde o prezidenta, nebo Frantu Nováka z Horní Dolní. Prostě když o někom řeknou takové věci, tak je třeba je taky doložit, a ne to jen tak vystřelit. Prezident je sice teflonový, po něm všechno steče. Jak ho známe, tak si z takových útoků nic nedělá, nicméně novináři by tohle neměli provokovat. Stejným způsobem moderátor absolutně nereagoval na pana Farského, který má, ačkoli jeho Starostové získali nejméně procent, nejvíce řečí a nejsilnější ramena a říká takové nesmysly, které zcela nechává pan Takáč bez povšimnutí,“ podotýká Petr Žantovský.

Jako příklad nesmyslu v podání Jana Farského připomíná jeho tvrzení, že Rusko okupuje Krym. „Moderátor ho neopraví, protože mu to zřejmě vyhovuje do jeho politiky. Vždyť Rusko neokupuje Krym. Prostě to tak není. Ta historie proběhla jinak, to všichni vědí. Když pak Farskému pan poslanec Foldyna připomíná, jak proběhlo tzv. humanitární bombardování Bělehradu, jak proběhlo referendum o osamostatnění Kosova, tak ho jeho protějšek nenechá domluvit, skočí mu do řeči a mluví zároveň s ním. Pan Takáč to tak nechá, nevyzve Farského, aby se choval, jak má, aby nechal pana Foldynu domluvit. Počínal si zcela zjevně neobjektivně, zcela zjevně byl posunutý do polohy ‚obviníme prezidenta, donuťme ho, aby se vyjádřil k tomu, proč hned neletí z Ruska zpátky‘. To je přece další důkaz absolutní nevzdělanosti těch novinářů,“ míní mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…