Sinolog, který doprovází prezidenty do Číny, se důrazně zastal Jágra: Ten redaktor...

06.05.2019 18:01

Sinolog Vít Vojta doprovázel a doprovází české prezidenty při cestách do Číny. Prozradil mimo jiné, že při jednání s Číňany se hodí kvalitní játra. Posteskl si však nad tím, že na Čínu se u nás hledí buď skrz prsty kvůli komunismu, nebo příliš pochvalně. Ani jedno není podle sinologa v pořádku. Vít Vojta podrobně vysvětlil proč. Popsal také, jakou roli v tom hraje prezident Miloš Zeman. A důrazně se zastal Jaromíra Jágra.

Sinolog, který doprovází prezidenty do Číny, se důrazně zastal Jágra: Ten redaktor...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda
reklama

„Součástí rituálů jsou přípitky. Je dobré to něčím prokládat, Číňané nikdy nepijí na sucho,“ prozradil odborník hned v úvodu rozhovoru pro server Info.cz. Velmi často se pijí tři poháry do dna, abychom ukázali upřímnost,“ doplnil host. Výhodou Čechů podle něj je, že umějí pít. Jejich slabinou pak je, že někdy až příliš tlačí na pilu a jsou někdy příliš přímočaří.

Prezident Miloš Zeman prý dokáže své partnery něčím zajímavým překvapit. „Myslím si, že v té komunikaci je zdatný,“ pochválil Zemana sinolog. Jen je to prý s ním občas složitější, když přijde s nějakým bonmotem. „Třeba jsem trochu zápasil s tím, ‚aby sousedovi chcípla koza‘. Na každé cestě se najde pár okamžiků, kdy to člověk musí rychle vyřešit,“ doplnil.

Anketa

Zaslouží si Jaromír Jágr od Zemana vyšší státní vyznamenání, než jaké dosud má?

hlasovalo: 12342 lidí
Češi se prý dívají na Čínu trochu zvláštně, především jako na komunistickou zemi. Ale sinolog zdůraznil, že Čína není jen komunistická, Čína má více tváří. Tomu však někteří čeští úředníci někdy nechtějí rozumět a cíleně neulehčují čínským investicím cestu. Čína se ale za posledních 40 let hodně změnila.

„Čína se dramaticky mění. Ten posun v lidských právech, především oblast pracovního nebo sociálního práva, se v Číně dramaticky zlepšil,“ prozradil host. Je mu proto líto, že se česká debata o Číně pohybuje především ve dvou extrémních polohách. Kolegové Víta Vojty ze specializovaného spolku Sinopsis jsou k Číně především kritičtí a pak je tu druhá strana, která je k Číně příliš vstřícná.

A jak si stojí prezident Zeman?

„Pan prezident Zeman prezentuje Čínu velmi přátelsky, ale řekl bych, že maličko víc, než by bylo třeba. Ale je to součást jakési komunikace s veřejností, která je do určité míry velmi provokativní, ale se druhým zvolením evidentně slaví úspěch,“ vyložil svůj pohled na prezidenta host.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Sinolog by proto chtěl jít při popisu Číny zlatou střední cestou. Oběma krajním polohám by se rád vyhnul. Čína podle něj nevypadá rozhodně stejně jako Sovětský svaz v 50. nebo 70. letech 20. století. Čína se mění i proto, že postupně přicházejí k moci lidé, kteří už studovali v zahraničí. Společnost se zkrátka postupně proměňuje.

Rozhodně zde není všechno ideální, ale podle Vojty bychom neměli zapomínat na to, že oblast lidských práv je vnitřní záležitostí Číny. My proto v této oblasti můžeme klást otázky, ale zdvořile. Stejně tak je to prý třeba otevírat na mezinárodní scéně, např. v OSN, aby čínský partner věděl, že se na podobné otázky klade důraz.

Důrazně se zastal Jaromíra Jágra, který byl za cestu do Číny s prezidentem Zemanem často kritizován. Vojta cítil potřebu se Jágra zastat.

„Kupříkladu redaktor, kterého si jinak velice vážím, na sociální síti nahazoval kameny na Jaromíra Jágra, aby si s nimi každý hodil na Jaromíra Jágra. Přišlo mi to velice hloupé a zbytečné a zase to vychází jen z toho neporozumění Číně. A u některých aktérů vidím snahu to celé negovat, to celé bojkotovat,“ upozornil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dezinformátor je ten, jehož názor se liší od pohledu ČT, říká publicista Podracký. Bojovníci s „nenávistí“ chtějí totalitu

18:13 Dezinformátor je ten, jehož názor se liší od pohledu ČT, říká publicista Podracký. Bojovníci s „nenávistí“ chtějí totalitu

Kdo chce určovat, co je dezinformace a nenávistný projev? „Jen totalitně myslící člověk. Samozřejmě …