Široká koalice s Krnáčovou v čele v Praze nebude. ODS a TOP 09 řekly ne

16.12.2015 18:39

Zástupci pražské TOP 09 a ODS na dnešní schůzce odmítli návrh ANO a ČSSD na vytvoření široké koalice. Trvají na menšinové koalici složené z pěti partnerů, která by mohla být uzavřena v lednu. Trojkoalice, kterou tvoří lidovci, Strana zelených a STAN, se o nabídce musí ještě poradit. TOP 09 dnes zároveň vyzvala primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) k rezignaci. K výzvě se připojila i ODS. Zjistila ČTK od účastníků jednání.

Široká koalice s Krnáčovou v čele v Praze nebude. ODS a TOP 09 řekly ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelstva hlavního města Prahy

Pětice stran v čele s TOP 09 v úterý po poledni jednohlasně oznámila, že od ledna by v metropoli mohla vládnout menšinová koalice s podporou ODS. TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a piráti by měli v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 35 hlasů. Poslali by tak dosud vládnoucí ANO a ČSSD do opozičních lavic. Vedení pražského ANO a ČSSD na to reagovalo mimořádnou večerní schůzkou, po které vyzvali TOP 09, ODS a Trojkoalici k jednání o široké koalici.

ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla, a pak zjistilo, že to vůbec neumí

Trojkoalice ústy předsedy pražských lidovců Jana Wolfa (Trojkoalice/KDU-ČSL) dopoledne vzkázala, že je ochotna se nabídkou zabývat. "Nabídka se dala očekávat a je dobře, že přišla, protože dává možnost vytvoření stabilní pražské koalice," reagoval. TOP 09 označila reakci Trojkoalice za překvapivou. "Nepovažuji to za solidní přístup," řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný (TOP 09). Po odpoledním koaličním jednání předseda pražských zelených Ondřej Mirovský (Trojkoalice/SZ) uvedl, že klub bude o nabídce diskutovat ve čtvrtek. Sám se přiklání ke koaličnímu projektu pod vedením TOP 09.

"ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla, a pak zjistilo, že to vůbec neumí. Spolu s ČSSD za rok uvedli Prahu do chaosu a teď, když cítí, že by o křesla mohli přijít, se probudili s apelem," reagovala už ráno předsedkyně zastupitelů za ODS Alexandra Udženija. I ODS nakonec výzvu ANO a ČSSD odmítla.

Po loňských volbách vládla v Praze koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních. Možností, jak složit novou koalici, je několik. Významnou roli přitom hraje čtyřčlenný klub pirátů, který odmítl nabídku ČSSD na možnou podporu koalice, v níž by figurovala ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To by byl konec! Kníže se zděsil, jde o ČT

21:08 To by byl konec! Kníže se zděsil, jde o ČT

Zrušení koncesionářských poplatků by byl konec nezávislosti veřejnoprávních médií. Je o tom přesvědč…