Šiška nabízel umělé navýšení zakázky o 20 milionů, říká to na nahrávce

06.10.2012 6:45

Bývalý náměstek na ministerstvu práce a sociálních věcí Vladimír Šiška a šéf resortního IT oddělení Milan Hojer se údajně pokusili podplatit zástupce společnosti OKsystem. A to tím způsobem, že přislíbili uměle navýšit zakázku za 80 milionů na rovných sto milionů korun.

Šiška nabízel umělé navýšení zakázky o 20 milionů, říká to na nahrávce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Drábek
reklama

Policisté tají detaily vyšetřování, ale deníku Právo se podařilo na základě informací od zdrojů blízkých vyšetřování zrekonstruovat průběh události, která vyústila v zatčení obou ministerských úředníků.

Podle informací Práva začala celá kauza v létě, kdy začala firma OKsystem vyjednávat s Hojerem o tom, co může ministerstvo nabídnout za to, že společnost stáhne svou stížnost k antimonopolnímu úřadu na nezákonný postup ministerstva při vypisování jiných tendrů. Hojer údajně přislíbil nastavit zakázku firmě OKsystem na míru.

Konečného jednání se prý účastnil i Šiška. Ani jeden z obviněných netušil, že jejich jednání už jsou monitorována detektivy z protikorupčního útvaru, které informoval ředitel OKsystem Martin Procházka.

"Je tam nahrávka, na které Šiška jednoznačně mluví o tom, že OKsystem dostane zakázku v hodnotě 80 milionů korun a že se tato zakázka uměle navýší o dalších dvacet miliónů na rovných sto,“ řekl Právu zdroj.

Stát jako hlavní zdroj peněz

Firma OKsystem byla na zakázkách od resortu dlouhá léta závislá, od začátku spolupráce získala zakázky za zhruba čtyři miliardy korun. To se změnilo s nástupem Šišky na pozici prvního náměstka. Finanční tok začal vysychat.

Stížnost, kterou společnost podala k antimonopolnímu úřadu v květnu se týká postupu ministerstva při tendru na systém výplaty sociálních dávek. Ten měla předtím na starosti právě firma OKsystem, ale Šiška tuto zakázku rozdělil mezi jiné uchazeče, se Šiškou často nepřímo spřízněné.

Sociální dávky v ohrožení

Ministerstvo navíc rozdalo zakázky bez veřejné soutěže na základě rámcové smlouvy mezi společností Fujitsu a ministerstvem vnitra.

"To, co se smlouvou provedlo Drábkovo ministerstvo, je stejné jako na rámcovou smlouvu na nákup kalkulaček koupit raketoplán a několik družic k tomu,“ kritizoval letos MPSV někdejší šéf resortu Ivan Langer.

Antimonopolní úřad zatím věc projednává. Pokud by stížnosti vyhověl, hrozí, že všechny smlouvy týkající se nového systému výplaty dávek budou prohlášeny za neplatné. To by v konečném důsledku mohlo ohrozit samotné vyplácení dávek.

Kvůli celé kauze ve středu oznámil ministr práce a sociálních věc Jaromír Drábek (TOP 09) rezignaci na svoji funkci. Učiní tak k 31. říjnu, aby stihl předat agendu a zajistil tak nepřerušený chod úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…