Sítí se šíří Masarykův projev. Slyšet ho dnes Miroslava Němcová, zděšeně odejde středem

31.07.2020 18:34

Světem internetu a sociálními sítěmi se začal šířit letos na jaře zveřejněný záznam projevu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. „Není demokracie bez kázně,“ uvedl v něm mimo jiné Masaryk.

Sítí se šíří Masarykův projev. Slyšet ho dnes Miroslava Němcová, zděšeně odejde středem
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk
reklama

Národní muzeum představilo doposud nezveřejněný audiozáznam projevu prvního čs. prezidenta letos v březnu. O záznamu tehdy informoval server Seznam Zprávy. Masaryk projev adresoval Národnímu shromáždění a vládě v roce 1930 na Pražském hradě ve Vladislavském sále. Psal se 7. březen a Masarykovi bylo tehdy 80 let. Masaryk ve svém projevu děkoval zesnulým prvorepublikovým politikům Aloisi Rašínovi a Vlastimilu Tusarovi, věnoval se demokracii v Československu a bilancoval poslední politické dění. Záznam je podle Filipa Šíra z digitalizačního oddělení Národního muzea nečekaný, neboť TGM neměl rád, když ho točili nebo nahrávali. 

Mimo jiné Masaryk hovořil také o žurnalistice, kdy zdůrazňoval její vliv pro demokratickou a republikánskou politiku. Hovořil i o bytové otázce, nezaměstnanosti, reformě škol, zlepšení silnic a komunikaci vůbec. 

„Demokracie není jen parlamentní a volební technikou, nýbrž vzájemným dopřáváním svobody a jejím ústavním hájením. Demokracie je loajálním uznáváním občanských osobností a umožňováním jejich součinnosti. A není nikdy a nikde zbytečno si uvědomit, že demokracie nesmí se zvrhat v demagogii a zaměňovat s anarchií. Demokracie je vládou lidu, ale není žádné vlády bez poslouchání a kázně,“ mj. řekl Masaryk. 

Právník Tomáš Tyl poznamenal, že kdyby Masarykova slova o národě, kázni nebo vztahu muže se ženou slyšeli dnešní progresivní liberálové, spáchali by neposlušnost na stejné úrovni, jako jejich kolegové v Londýně, když zaneřáďují sochy Winstona Churchilla.

A kdyby Masarykův narozeninový projev ve Vladislavském sále poslouchali dnešní poslanci, tak dopadne jako Miloš Zeman při své druhé inauguraci. Neboli „ze sálu mu odejde celý Demobloček i s Piráty a média na něj budou týdny, měsíce plivat“. Připomněl tak scénu, kdy při vystoupení prezidenta Zemana odešla poslankyně ODS Miroslava Němcová a s ní i řada dalších zákonodárců.

Miroslava Němcová odchází

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

17:10 Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

Internet poslední týdny zaplavují videa až nepochopitelného násilí. Převažující prvek je na první po…