Sítí se šíří Masarykův projev. Slyšet ho dnes Miroslava Němcová, zděšeně odejde středem

31. 7. 2020 18:34

Světem internetu a sociálními sítěmi se začal šířit letos na jaře zveřejněný záznam projevu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. „Není demokracie bez kázně,“ uvedl v něm mimo jiné Masaryk.

Sítí se šíří Masarykův projev. Slyšet ho dnes Miroslava Němcová, zděšeně odejde středem
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk
reklama

Národní muzeum představilo doposud nezveřejněný audiozáznam projevu prvního čs. prezidenta letos v březnu. O záznamu tehdy informoval server Seznam Zprávy. Masaryk projev adresoval Národnímu shromáždění a vládě v roce 1930 na Pražském hradě ve Vladislavském sále. Psal se 7. březen a Masarykovi bylo tehdy 80 let. Masaryk ve svém projevu děkoval zesnulým prvorepublikovým politikům Aloisi Rašínovi a Vlastimilu Tusarovi, věnoval se demokracii v Československu a bilancoval poslední politické dění. Záznam je podle Filipa Šíra z digitalizačního oddělení Národního muzea nečekaný, neboť TGM neměl rád, když ho točili nebo nahrávali. 

Mimo jiné Masaryk hovořil také o žurnalistice, kdy zdůrazňoval její vliv pro demokratickou a republikánskou politiku. Hovořil i o bytové otázce, nezaměstnanosti, reformě škol, zlepšení silnic a komunikaci vůbec. 

„Demokracie není jen parlamentní a volební technikou, nýbrž vzájemným dopřáváním svobody a jejím ústavním hájením. Demokracie je loajálním uznáváním občanských osobností a umožňováním jejich součinnosti. A není nikdy a nikde zbytečno si uvědomit, že demokracie nesmí se zvrhat v demagogii a zaměňovat s anarchií. Demokracie je vládou lidu, ale není žádné vlády bez poslouchání a kázně,“ mj. řekl Masaryk. 

Právník Tomáš Tyl poznamenal, že kdyby Masarykova slova o národě, kázni nebo vztahu muže se ženou slyšeli dnešní progresivní liberálové, spáchali by neposlušnost na stejné úrovni, jako jejich kolegové v Londýně, když zaneřáďují sochy Winstona Churchilla.

A kdyby Masarykův narozeninový projev ve Vladislavském sále poslouchali dnešní poslanci, tak dopadne jako Miloš Zeman při své druhé inauguraci. Neboli „ze sálu mu odejde celý Demobloček i s Piráty a média na něj budou týdny, měsíce plivat“. Připomněl tak scénu, kdy při vystoupení prezidenta Zemana odešla poslankyně ODS Miroslava Němcová a s ní i řada dalších zákonodárců.

Miroslava Němcová odchází

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Po*ebaná hnojiva." ,,Nejezdi ve Ferrari!" Bohatý člen TOP 09 zažil Babiše. Dávno. Nenadává

13:01 ,,Po*ebaná hnojiva." ,,Nejezdi ve Ferrari!" Bohatý člen TOP 09 zažil Babiše. Dávno. Nenadává

Člen TOP 09 a bývalý ředitel Komerční banky Radovan Vávra byl hostem podcastu Insider na Infu. V poř…