Situace se zastavila, pochválil Blatný. Ale měnit se nic nebude, Vánoce varují

15.03.2021 17:29

Tradiční anticovidové vládní duo Karel Havlíček- Jan Blatný mělo tiskovku. Dozvěděli jsme se, že testovat se bude i v menších firmách. Testů je prý dost. Nouzový stav se prodlouží. Prý aspoň na dalších čtrnáct dní, prý aby to nebylo jako o Vánocích. „Situace se nezhoršuje, ale problém je se seniory,“ sdělil ministr zdravotnictví. Očkování prý pojede podle plánu.

Situace se zastavila, pochválil Blatný. Ale měnit se nic nebude, Vánoce varují
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Blatný v pořadu Partie

Povinnost testování na covid bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců. V pondělí o tom rozhodla vláda. Malé firmy musejí zvládnout zařídit testování do 26. března. Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín v pondělí 15. března.

U firem do devíti zaměstnanců ministr Havlíček zavedení povinného testování prý neočekává. „Shlukování v těchto týmech v současnosti není tím hlavním problémem,“ řekl Havlíček. I tyto společnosti ale údajně mohou testovat a žádat o příspěvek 60 korun na test. Samotestovacích sad je podle Havlíčka na trhu dost.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný pak uvedl, že požádá o opětovné prodloužení nouzového stavu. Prý aby se po Velikonocích neopakovala situace jako po vánočních svátcích. „Myslím, že se musí jednat minimálně o dobu čtrnácti dnů, finální rozhodnutí ještě padne,“ prohlásil. Opatření, která budou po 21. březnu, se podle něj nebudou příliš odlišovat od těch současných.

„Dobrá zpráva je, že situace se zastavila. Nedobrá, že zatím razantně neklesá,“ myslí si Blatný. Ministerstvo podle něj pracuje se třemi scénáři. „Jdeme střední cestou. Základním problémem je stále velký počet zranitelných seniorních obyvatel.“

V souvislosti s očkováním ministr potvrdil, že v březnu bude dodáno méně vakcín od společnosti AstraZeneca. „Z původních zhruba 200 tisíc přijde v březnu asi 120 tisíc. Jde o snížení asi o 40 procent,“ řekl. Přesto zůstává optimistický, v dubnu podle něj bude možné očkovat 100 tisíc lidí denně, jak bylo v plánu. „Je to realizovatelné a stane se,“ domnívá se Blatný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiný Miloš Zeman? Blažek z ODS byl vyslýchán ČT. Vypustil věc, která mnohé zamrzí

15:50 Jiný Miloš Zeman? Blažek z ODS byl vyslýchán ČT. Vypustil věc, která mnohé zamrzí

Předseda ODS Petr Fiala a poslanec ODS Pavel Blažek se setkali v Lánech s prezidentem Milošem Zemane…