Situace v Německu: Zahradil se pustil do Schulze. Zaorálek pak promluvil o Babišovi

07.02.2018 22:37

Situací v Německu, kde pět měsíců po volbách vznikla staronová velká koalice, se zabývaly Události, komentáře ČT24. Smlouva mezi CDU/CSU a SPD je sepsaná, zbývá už jen formální schválení všech tří stran. K tématu se vyjádřili zpravodaj České televize v Německu Václav Černohorský, poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD) a europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Situace v Německu: Zahradil se pustil do Schulze. Zaorálek pak promluvil o Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

„Jeden zásadní posun se objevil. Martin Schulz odchází z čela strany SPD, ale má zájem o post ministra zahraničí. První ženou v čele sociální demokracie bude Andrea Nahlesová,“ poznamenal Černohorský úvodem svého vystoupení. „Německé státní kase bude šéfovat, není to oficiálně potvrzené, dosavadní starosta Hamburku Olaf Scholz. Je to člověk, který se zná s kancléřkou z její první vlády,“ sdělil Černohorský. „Samotná smlouva je kompromisem těch dvou největších stran,“ zhodnotil Černohorský. 

„Hlasování členů sociální demokracie bude ještě poměrně těsné – a ten výsledek nikdo nezná,“ poznamenal následně Zaorálek. Politiku Merkelové však vidí jako předvídatelnou. „Sociálním demokratům se pak podařilo získat dvě klíčové postavy – post ministra financí a ministra zahraničních věcí. Německo se s Evropskou unií zásadně identifikuje,“ poznamenal následně Zaorálek. 

Své pak sdělil i Zahradil. „Česká republika bude postavena před dilema, jak se postavit k Evropské unii. Neměli bychom se stát 17. spolkovou zemí Německa. Budeme se muset umět panu Schulzovi postavit a jeho tlaku bránit,“ sdělil Zahradil. 

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Zahradil pak k Schulzovi podotkl, že se v něm snoubí utopické levičáctví a něco německé arogance. „Z Německa budou zaznívat příkrá slova na adresu střední a východní Evropy. Pan Schulz velmi silně tlačil na kvóty. Česká republika by měla teď prokázat, zda je schopná solidarity, nebo zda je ve vleku Německa,“ dodal Zahradil, jenž se obává tlaku na prohlubování ekonomické integrace. 

„Německo je víceméně spokojené s tou podobou Evropy, která existuje. Nevěřím těm slovům o prohloubení ekonomické integrace. Této rétorice zkrátka nevěřím,“ poznamenal Zaorálek a následně se vyjádřil i k situaci v Česku, kdy ČSSD podle něj nemá v ruce ty důležité karty. „Situace v Česku není normální, není možné, aby jeden člověk vydíral tím, že buď bude premiérem, nebo budou předčasné volby,“ rozčílil se Zaorálek nad současným premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…