Sjezd ČSSD odmítl vládní důchodovou reformu a sjednocení DPH

19.03.2011 15:10

Sjezd ČSSD v Brně přijal rezoluce, v nichž odmítl vládní důchodovou reformu, sjednocenou sazbu DPH a naopak podpořil rozvoj sociálního státu. Tím vyčerpal dnešní program.

Sjezd ČSSD odmítl vládní důchodovou reformu a sjednocení DPH

Sjezd skončil závěrečným projevem předsedy strany Bohuslava Sobotky.
Rezoluce vládě vytýká, že dosud nezahájila seriózní celospolečenskou debatu o podobě připravované důchodové reformy. Bez ní považuje sjezd ČSSD souhlas s reformou za nedosažitelný.

ČSSD odmítá spojovat reformu se sjednocením sazby DPH a vyvádění části prostředků z průběžného důchodového systému do soukromého fondového připojištění. Za nepřijatelné považuje, aby lidé, kteří se rozhodnou pro připojištění, museli do fondů povinně přispívat až do dosažení důchodového věku bez záruky státu za fondům svěřené prostředky.

Reforma postihne chudé 

Sjezd odmítl i takzvanou malou důchodovou reformu, kterou vláda reagovala na nález Ústavního fondu, který zvýhodnil občany s vyššími příjmy. Za nepřijatelné považuje, aby se 70 procent obyvatel se středními příjmy skládalo na 10 procent spoluobčanů s příjmy vysokými. Sjezd uložil ČSSD, aby nepřistupovala na žádnou dohodu, která by vedla k poklesu důchodů pod 40 procent průměrné hrubé mzdy. Vládu vyzval, aby penzijní reformu nespouštěla bez souhlasu ústavní většiny zákonodárců.

Sjednocení sazby DPH na 17,5 procentech sjezd odmítl protože ji považuje za nespravedlivou vůči nízkopříjmovým a sociálně slabším skupinám obyvatel a důchodcům. Jestliže ČSSD vyhraje volby, pak sociálně citlivé položky vrátí do původní nižší sazby DPH, popřípadě bude potřebným, především rodinám s dětmi a důchodcům, kompenzovat zvýšení cen. Vládu sjezd vyzval, aby od zvyšování cen základních potřeb prostřednictvím sjednocování sazby DPH upustila. "Potřebné peníze na penzijní reformu lze získat úsporami, bojem s korupcí a zvyšováním jiných dan," píše se v rezoluci.

Zabránit rozkladu veřejných služeb 

V rámci dalšího rozvoje sociálního státu má ČSSD podle rozhodnutí sjezdu bránit rozkladu veřejných služeb a diskriminaci jejich zaměstnanců, důsledně bojovat s korupcí, výrazně zvýšit příjmy veřejných rozpočtů cestou revize daní, návratem k progresivní dani z příjmu fyzických osob, zvýšení daně z příjmu právnických osob, majetkových daní a vyšším zdaněním hazardu.


Ze sjezdu:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

20:26 Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA K otázce, zda je Írán nebezpečný, je nutné přistupovat z více pohled…