Skandál! Tomský se naštval na Francouze, kteří vyhánějí muslimky v burkinách z pláže

20.08.2016 9:55

Aby stát přikazoval, v čem lézt do vody, je skandál, píše v dnešní Mladé frontě Dnes politolog a nakladatel Alexander Tomský v reakci na opatření některých francouzských měst, která zakázala na svých plážích koupání v muslimském koupacím úboru, tzv. burkinách.

Skandál! Tomský se naštval na Francouze, kteří vyhánějí muslimky v burkinách z pláže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský
reklama

„Francouzský byrokratický stát tak absolutizací rovnosti skandálně pošlapává svobodu,“ píše Tomský.

Připomíná, že koupání v burkinách zakázal starosta Cannes, přidal se i starosta vedlejší obce a po jakési šarvátce na korsické pláži i primátor tohoto ostrova.

Tomský poukazuje na to, že ještě před několika desítkami let vyháněla policie z pláže během mezinárodního filmového festivalu plavkyně nahoře bez.

Upozorňuje, že anglosaská demokracie upřednostňuje svobodu, a tak mohou muslimské policistky v Londýně nosit erární šátek a indičtí sikhové turban místo motocyklové helmy. „Aby stát přikazoval, v čem lézt do vody, je skandál. Co je státu do toho, jak se lidé chovají, oblékají, co jedí a co vyznávají, pokud nenarušují veřejný pořádek a smír?“ ptá se Tomský.

Francouzská politická elita podle něj není liberální, svobodomyslná v původním slova smyslu a navzdory rozdělení na pravici a levici podřizuje svobodu hospodářskou, občanskou i osobní manažersko-byrokratickému státu. „Z rovnosti před zákonem udělala vězení. Ve jménu abstraktního lidství neuznává rozdílné role mužů, žen i dětí, ale ani odlišnosti kulturní a osobní volbu. Francouzský stát je tolerantní pouze vůči protináboženské tradici. Proto pokrytecky tvrdí, že šátek na hlavě ženy je propagace nerovnosti, a nikoli náboženská představa o cudnosti,“ píše Tomský.

A zamýšlí se nad tím, jak se asi cítí syn matky vyhnané z pláže, pro kterou její oděv znamená přirozenou úctu k rodičům i tradici. „Jaký asi bude mít vztah k tak agresivní republice?“ ptá se Tomský. A na závěr citoval anglický týdeník The Economist, který parafrázoval Voltaira: „S vaším oděvem nesouhlasím, ale za vaše právo nosit jej se budu bít.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…