Skartujte rychle, zněl pokyn. Až došlo i na Vrbětice, uvádí server

18.5.2022 9:17 dop.

Protokol zaslaný hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi ukazuje, jak to bylo doopravdy se skartací zpráv tajných služeb v kauze Vrbětice. Prý se toho skartovalo tolik a v tak ostrém tempu, že zkrátka došlo k chybě.

Skartujte rychle, zněl pokyn. Až došlo i na Vrbětice, uvádí server
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář měl tiskový brífink k hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Obul se do předsedy senátu Miloše Vystrčila

Podle informací serveru Seznam Zprávy vydal hradní kancléř Vratislav Mynář pokyn, že je třeba během dvou dnů skartovat velké množství  utajovaných dokumentů. A právě proto, že se vše skartovalo nakvap, omylem byla zničena i zpráva tajných služeb o Vrbětické kauze. Dokládá to protokol, který má server k dispozici.

„Plněním pokynu vedoucího KPR (Kanceláře prezidenta republiky), že má být v co nejkratší době zničeno co nejvíce utajovaných dokumentů z let 2013-2021, došlo omylem ke zničení dvou důvěrných dokumentů došlých do kanceláře v roce 2021, kterým skartační lhůta vyprší až v roce 2023,“ píše se v protokolu, k němuž se prý server dostal až po delším dohadování s Hradem na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

A proč se skartací se tak spěchalo? Podle protokolu byl důvod poměrně jednoduchý. Měla nastat doba, kdy byli zaměstnanci přesunuti na home office a hrozilo, že se nestihne skartovat všechno, co podle hradního kancléře skartováno být mělo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…