Skláníme se před Tureckem, píše Tereza Spencerová. A přináší informace, o kterých se u nás nepíše

02.12.2015 15:00

Analytička Tereza Spencerová se na serveru Literarky.cz zamýšlí nad situací v Evropské unii ve vztahu k Turecku a NATO. Podle ní se Unie sklání před tureckým prezidentem Erdoganem, následně i Daešem a NATO.

Skláníme se před Tureckem, píše Tereza Spencerová. A přináší informace, o kterých se u nás nepíše
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

„Cyniky může uklidňovat snad jen to, že než se celý proces vstupu Turecka (s Daešem po boku a vojenskoprůmyslovým komplexem Aliance v zádech) do Evropské unie úspěšně uzavře, možná tu už žádná – národními zájmy a zátarasy rozdělená – Evropská unie ani nebude,“ poznamenává úvodem Spencerová. 

Spencerová se následně zabývá komentářem Belgin Akaltanové v deníku Hurriyet, která se zaobírá těmi 17 vteřinami, v nichž ruská stíhačka narušila vzdušný prostor Turecka a následně byla sestřelena tureckými bojovými letadly. „Myslím si, že nás Putin nechá za těch 17 vteřin zaplatit, jednoho po druhém; všechny… Ale, mám práci, mám budoucnost a mám život. Mám dítě a manžela. A tak nemám touhu psát o těch 17 vteřinách,“ píše Akaltanová o strachu z prezidenta Erdogana. 

Spencerová poukazuje i na dva novináře z deníku Cumhuriyet, kteří byli uvězněni za „vyzrazení státního tajemství“ a nyní apelují na Západ a EU, aby ve svých vztazích s Tureckem nezametaly pod koberec otázku lidských práv a svobod. 

Jak Spencerová následně konstatuje, Brusel Turecku věnuje tři miliardy eur za to, že bude bránit přílivu migrantů do Evropy, který ale podle všeho samo iniciovalo. „A k tomu navíc oživí přístupová jednání, která sice formálně započala v roce 1999, ale fakticky nikdy žádného pokroku nedosáhla. Až nyní. Brusel sice ujišťuje, že bude ‚hlídat‘, jak bude Erdoganova vláda s penězi nakládat, stejně jako nespustí ze zřetele ‚dodržování‘ lidských práv v Turecku,“ podotkla Spencerová.

„Je velmi těžké rozumově uchopit, proč se EU nechává Erdoganovým Tureckem vydírat. Může za tím být prostá neschopnost unijních lídrů vymyslet něco konstruktivního a shodnout se na tom, čemuž by napovídala třeba snaha Angely Merkelové ‚rozbít‘ Unii na státy ochotné nechat se Německem v migrační krizi vést a na ty druhé. Může za tím být třeba i strach mnoha unijních států urazit Recepa Erdogana, protože by pak mohl veřejně ukázat, že teroristy v Sýrii a Iráku nepodporuje jen on. Může to být ale také jen přiznání faktu, že vedení Evropské unie o Evropské unii vůbec nerozhoduje,“ zamýšlí se Spencerová.

V době, kdy například donedávna „věrný“ Irák už na svém území otevřeně odmítá americké jednotky „k boji proti Daeši“ (což samozřejmě Pentagonu v jejich vyslání „na pomoc irácké vládě“ nijak nebrání), je Turecko pro NATO podle Spencerové o to důležitější.

„Tím spíš, pokud by se měl naplnit scénář, v němž postup syrské armády a spojeneckých šíitských oddílů s ruskou leteckou podporou na severu Sýrie ‚vymaže‘ turecký vliv na vývoj tamní války. Turecko by tak z geopolitického hlediska ztratilo na významu a Severoatlantická aliance by přišla o jeden z pilířů, nemluvě už o otřeseném egu a domácí popularitě samotného prezidenta Erdogana, který sní o obnově mocné Osmanské říše,“ říká Spencerová.

„NATO proto znovu tvrdí, že je v případě ‚hybridního napadení‘ Turecka připraveno použít článek o kolektivní obraně, a oznámilo navýšení počtu svých letadel a protileteckých systémů na jihu Turecka, což sice v praxi jen navýší napětí na syrsko-turecké hranici, ale současně ‚opětovně ujistí‘ Ankaru o podpoře Západu poté, co odtud Německo stáhlo své rakety Patriot,“ uzavírá analytička své zamyšlení.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…