Sklep hrůzy v Buče a vyrabované domy. Rusové prý brali i spodní prádlo

12.04.2022 21:53

Ukrajinci se vracejí do vyrabovaných domovů ruskými vojáky, odcizili jim i oblečení. Výpovědi některých z nich přinesl list The Guardian. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však dnes upozornil na ještě horší případy chování ruské armády, v Buče vojáci znásilnili desítky dívek, které otěhotněly. Zvěrstva pro BBC popsala Ukrajinka středního věku.

Sklep hrůzy v Buče a vyrabované domy. Rusové prý brali i spodní prádlo
Foto: Youtube UATV
Popisek: Poničené ukrajinské město Buča

Když ruští vojáci po měsíci okupace opustili vesnici Nový Bykov, Natalia Samsonová se vrátila do svého domu a zjistila, že jí ukradli parfémy, šperky, ale také skútr, polštáře a sbírku starých mincí.

O několik dní později se vydala do vesnické školy, kde pracuje jako zástupkyně ředitele, a zjistila, že Rusové odvezli většinu počítačů, projektorů a dalšího elektronického vybavení.

Původní zdroj ZDE.

„Lidé je viděli, jak nakládají do nákladních aut Ural všechno, co jim přišlo pod ruku,“ řekla Samsonová a nevěřícně kroutila hlavou. Na hlavní ulici ve vesnici byl vyrabován tucet domů a všechny obchody. Další vesničané hlásili, že přišli o pračky, potraviny, notebooky, a dokonce i o pohovku.

Během uplynulého týdne, kdy Guardian přinášel reportáže z mnoha míst, kde ruské jednotky obsadily ukrajinské území, se podařilo shromáždit důkazy, které naznačují, že rabování ze strany ruských sil nebylo jen případem několika nezodpovědných vojáků, ale systematickým chováním ruské armády v mnoha městech a vesnicích.

Rodina, která se vrátila do města Irpiň poblíž Kyjeva, popsala, že v jejich bytě žili ruští vojáci, s sebou si pak odnesli i jejich oblečení.

„Vzali mi všechno oblečení – doslova všechno, pánské i dámské kabáty, boty, košile, bundy, dokonce i šaty a spodní prádlo,“ uvedla jedna z obyvatelek.

Ruští vojáci se údajně mají snažit ukradené věci prodat v Bělorusku.

Ukrajinský prezident opakovaně upozorňuje na rabování a znásilnění nejen při masakru ve městě Buča. BBC přinesla svědectví o případech znásilnění, které už vyšetřují i ukrajinské úřady. V Buče ve sklepě ruští vojáci věznili 25 žen a dívek, po znásilňování devět z nich otěhotnělo.

Hrůzné okamžiky popisuje také Ukrajinka Anna. „Namířil na mě pistoli, odvlekl mě pak do nedalekého domu a přikázal mi: ‚Svlékni se, nebo tě zastřelím,‘ popisuje padesátiletá žena, že jí bylo vyhrožováno smrtí, pokud nebude dělat to, co jí mladý Čečenec přikazuje. „Pak mě začal znásilňovat,“ dodává ve videu plačící  žena.

Výpověď ženy najdete ZDE.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová uvedla, že úřady zaznamenaly hned několik takovýchto případů. „Pětadvacetiletá žena nám volala, pověděla, že její šestnáctiletou sestru znásilnili na ulici přímo před jejíma očima. Při znásilňování vojáci řvali: ‚A tohle se stane každé nacistické prostitutce!‘“ citovala ruské vojáky veřejná ochránkyně práv.

 

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…