Škoda, že nemáme ten radar... Jaderné zbraně USA zpět do Británie. V ČT jásot i lítost

28.01.2024 10:07 | Monitoring

USA plánují opět po patnácti letech umístit jaderné zbraně ve Velké Británii, protože „hrozba ze strany Ruska se zvyšuje“, vyplývá z dokumentů Pentagonu, do nichž nahlédl deník The Telegraph. Zahraniční reportér ČT Jakub Szántó se raduje a zároveň lituje, že nemáme na našem území „ten radar“. Nato novinář Jindřich Šídlo volá: „Nechceme radar, chceme rakety!“

Škoda, že nemáme ten radar... Jaderné zbraně USA zpět do Británie. V ČT jásot i lítost
Foto: Pixabay (CC0)
Popisek: Britská vlajka (tzv. Union Jack)

Hlavice třikrát silnější než hirošimská bomba by podle návrhu měly být umístěny na základně britského letectva Lakenheath v Suffolku, uvedl deník The Telegraph.

Jakub Szántó z České televize jaderným zbraním ve Velké Británii tleská a vyjádřil politování nad tím, že Česko nemá radar protiraketového systému USA v Brdech. „Sláva! Škoda, že tu nemáme ten radar,“ vyjevil Szántó. Proti vybudování základny od počátku jednání ostře protestovalo Rusko a kritika se ozývala i v České republice. USA nakonec od záměru v roce 2018 ustoupily.

V diskusi pod jeho příspěvkem novinář Jindřich Šídlo volá. „Nechceme radar, chceme rakety!“

Rozmístění zbraní se podle informací deníku The Telegraph má uskutečnit v rámci programu NATO na „rozvoj a modernizaci jaderných základen“ v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Mluvčí britského ministerstva obrany sdělil: „Dlouhodobou politikou Spojeného království a NATO je nepotvrzovat ani nepopírat přítomnost jaderných zbraní na daném místě.“

„Nezveřejněné dokumenty v databázi veřejných zakázek amerického ministerstva obrany odhalují plány na ‚jadernou misi‘, která se ‚v nejbližší době‘ uskuteční na základně britského Královského letectva (RAF) Lakenheath,“ píše The Telegraph. Jednat se má o taktické jaderné pumy B61-12, které lze zavěsit na stíhací letouny.

USA již dříve umístily jaderné rakety na základně britského Lakenheath; v roce 2008 je odstranily poté, co ustoupila „hrozba ze strany Moskvy“. Dokumenty Pentagonu, které The Telegraph viděl, odhalují smlouvy na nákup nového zařízení k umístění na zmíněné letecké základně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Šídvo a Szánto !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 28.01.2024 10:29:06
Odstěhujte se do USA , tam mají raket hafo. Tam vám bude dobře a nám se bez vás uleví !!!

|  16 |  0

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …