Škody z letošního sucha jsou až 12 miliard. Odškodnění od státu bude do 3 miliard, informoval ministr Toman

22.09.2018 18:35 | Zprávy
autor: čtk

Letošní sucho způsobilo českým zemědělcům škody za 11 až 12 miliard korun. Odškodnění, které stát zemědělcům vyplatí, by se mělo pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami korun. Novinářům to dnes ve Zlíně řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na sčítání škod podle něj ministerstvo nadále pracuje, a to ve spolupráci s vědeckým týmem InterSucho.

Škody z letošního sucha jsou až 12 miliard. Odškodnění od státu bude do 3 miliard, informoval ministr Toman
Foto: repro/ČT
Popisek: Miroslav Toman

„Nechci teď říkat přesná čísla, protože to budeme dopočítávat. Velmi rádi bychom zemědělce odškodnili, to, co je nejvíc potřeba, to znamená náhrady za krmné plodiny. Pak bychom pokračovali speciálkami a dalšími, to znamená bude to ve třech krocích. Odškodnění by mělo jít od 1. prosince letošního roku,“ uvedl ministr.

Sucho se podle něj zřejmě projeví v nárůstu cen potravin. „Zásadní vliv na ceny potravin mají řetězce a je otázka, jak toho využijí nebo až zneužijí. Ceny komodit jsou strašně dlouho stejné. Bylo by zdravé, kdyby se to zvedlo přesně o ty náklady a o cenu, kterou budou zemědělci dostávat. To znamená deset patnáct procent by to mělo jít nahoru. Je třeba říci, že Česká republika není ta, která určuje ceny vepřového masa, obilovin, to je otázka burzy,“ řekl Toman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Milan Krajča byl položen dotaz

Lítost nad Íránčany

Vy opravdu litujete diktátory a teroristy, kteří zabili svými teroristickými útoky stovky ne-li tisíce lidí? Režim, který neuznává základní lidská práva? Za co je litujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ve všem bude gender. Co EU chystá, se europoslancům nezdá

4:44 Ve všem bude gender. Co EU chystá, se europoslancům nezdá

EU chystá genderovou strategii. Na genderovou rovnost mají dohlížet nové instituce, má být zohledněn…