Školné vezme mladým budoucnost. Zima, kandidát na Hrad, odmítl orgány vlády

01.11.2022 14:45 | Komentář

Bývalý rektor Karlovy Univerzity a kandidát na prezidenta Tomáš Zima zásadně odmítá doporučení Národní ekonomické rady vlády, aby bylo zavedeno školné na vysokých školách. „Rovný přístup ke vzdělání je nezbytností proto, aby Česká republika uspěla v tvrdém mezinárodním prostředí,“ říká Zima s tím, že jen vzdělaná společnost může být úspěšná.

Školné vezme mladým budoucnost. Zima, kandidát na Hrad, odmítl orgány vlády
Foto: Archiv TZ
Popisek: Prezidentský kandidát Tomáš Zima

Národní ekonomická rada vlády předá v týdnu podle informací ČTK vládě Petra Fialy návrhy, díky kterým by mohlo dojít ke snížení deficitu státního rozpočtu. Jde o dvě desítky opatření, které by mohly vést k úsporám až 200 miliard korun. Kromě zvýšení daně z nemovitosti nebo zvýšení spotřební daně na alkoholické nápoje a na tabákové výrobky NERV navrhuje také zavedení školného na vysokých školách, které by absolventi spláceli po dosažení určité příjmové hranice.

A právě tento návrh vadí bývalému dlouholetému rektorovi Karlovy Univerzity Tomáši Zimovi. „Jsem a budu proti školnému,“ uvádí v textu, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Zima píše, že s možností školného na vysokých školách dlouhodobě nesouhlasí.

„Rovný přístup ke vzdělání je nezbytností proto, aby Česká republika uspěla v tvrdém mezinárodním prostředí. Jen vzdělaná společnost je úspěšná. Zpoplatnění vzdělání by udělalo z mnoha mladých lidí a regionů občany bez budoucnosti,“ má jasno Zima, že bychom měli naopak usilovat o to, aby žádný mladý talent nebyl promarněn.

Zavedení školného a snížení vzdělanosti společnosti podle něj povede k šíření extrémismu. „Chceme-li společnost bez vlivu extrémů, chceme-li umět vymýšlet a vyrábět produkty s vysokou přidanou hodnotu, potřebujeme vzdělanou společnost. Proto je velmi důležité, aby byla dostupnost vysokoškolského vzdělávání zachována,“ tvrdí prezidentský kandidát.

Zpoplatnění vysokého školství je prý špatný systém, což lze vidět na zadluženosti mladých lidí ve Spojených státech nebo v Británii. „Půjčky studentům jsou pouze byznys pro banky! Příkladem dlouhodobě zadlužených mladých lidí jsou Anglie a USA. Je urážlivé od vládní koalice jednou rukou chtít vylepšovat zisky hazardu a druhou brát mladým lidem možnost bezplatně studovat. Pokud jde o školné, jsem a budu zásadně proti,“ uzavírá rezolutně Zima.

Celé vyjádření profesora Zimy:

Jsem a budu proti školnému. Podle vládních poradců by do dvou let mělo být na českých vysokých školách zavedeno školné. Dlouhodobě s tím zásadně nesouhlasím. Rovný přístup ke vzdělání je nezbytností proto, aby Česká republika uspěla v tvrdém mezinárodním prostředí. Jen vzdělaná společnost je úspěšná. Zpoplatnění vzdělání by udělalo z mnoha mladých lidí a regionů občany bez budoucnosti.

Měli bychom naopak usilovat o to, aby žádný mladý talent nebyl promarněn. Chceme-li společnost bez vlivu extrémů, chceme-li umět vymýšlet a vyrábět produkty s vysokou přidanou hodnotu, potřebujeme vzdělanou společnost. Proto je velmi důležité, aby byla dostupnost vysokoškolského vzdělávání zachována.

Půjčky studentům jsou pouze byznys pro banky! Příkladem dlouhodobě zadlužených mladých lidí jsou Anglie a USA. Je urážlivé od vládní koalice jednou rukou chtít vylepšovat zisky hazardu a druhou brát mladým lidem možnost bezplatně studovat. Pokud jde o školné, jsem a budu zásadně proti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš je spojen s touto zemí, generál „zrada“ by ji klidně obětoval. Všechno ostatní je jen politika, vzkazuje Kotrba

10:15 Babiš je spojen s touto zemí, generál „zrada“ by ji klidně obětoval. Všechno ostatní je jen politika, vzkazuje Kotrba

Nehodlám žrát studené konzervy, jen abych někomu pomohl kolonizovat Ukrajinu, vzkazuje Štěpán Kotrba…