Školství se musí reformovat, jinak nám ujede vlak, varuje Nečas

17.02.2012 12:45 | Zprávy

Podle premiéra Petra Nečase se musí urychleně reformovat vysoké školství. Jinak může Česku „ujet vlak“, jak varoval rektory na shromáždění. O reformách se však nesmí jen diskutovat, musí se začít i jednat.

Školství se musí reformovat, jinak nám ujede vlak, varuje Nečas
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Premiér Nečas v Partii TV Prima

"Změny v systému vysokých škol jsou nutné, jsou nezbytné a jsou předpokladem dlouhodobé konkurenceschopnosti v České republice," prohlásil premiér Petr Nečas na shromáždění s rektory univerzit. Podle něj se však musí začít něco dělat, nestačí sedět a o změnách pouze debatovat.

Pokud se totiž nebude dělat nic, což by bylo podle Nečase samozřejmě nejpohodlnější, tak by Česku mohl „ujet vlak“. V projevu se premiér vyhýbal reformě pocházející z ministerstva školství, její navrhované součásti však neustále zmiňoval, stejně jako podpořil omezení samosprávy na vysokých školách.

Také uvedl, že „přesluhující“ vysokoškoláci by si měli za své studium připlácet. "Jsem zastánce velmi dramatického zpřísnění, student má nárok vystudovat bakaláře v šesti semestrech a magistra v deseti semestrech, cokoli navíc má být financováno jinak, hlavně ze soukromých zdrojů," dodal Nečas. Dosud totiž studenti mohli své studium protáhnout o jeden semestr.

Premiér však hodlá o jednotlivých věcech s rektory dál jednat. "Zavřeme se klidně na několik dní a budeme jednat tak dlouho, dokud se nedohodneme," řekl na shromáždění. Šéf české konference rektorů Václav Hampl s tím souhlasí, další termín však zatím ani jeden z nich neupřesnil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

21:15 Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozi…