Skončí Koudelka? Fiala i Bartoš jej chtějí v čele BIS dále

15.05.2021 15:45

Plukovníkovi Michalu Koudelkovi, šéfovi BIS, v létě končí jeho pětiletý mandát. Tajnou službu by mohl vést ještě dalších pět let, ale to se ani trochu nelíbí prezidentovi Miloši Zemanovi, který nevynechá jedinou příležitost, aby na Koudelku udeřil, zpochybnil jeho práci a vysmál se mu. Co se tedy může stát s Koudelkou dál? Na tuto otázku odpovídali stávající premiér a možní příští premiéři Petr Fiala (ODS) a Ivan Bartoš (Piráti). Stejnou otázku dostal i Andrej Babiš (ANO).

Skončí Koudelka? Fiala i Bartoš jej chtějí v čele BIS dále
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby
reklama

Prezident Miloš Zeman se netají tím, že se na práci Bezpečnostní informační služby v čele s plukovníkem Michalem Koudelkou dívá velmi kriticky. Zeman agenty BIS nejednou označil za „čučkaře“. Zeman jejich práci zpochybnil i v okamžiku, kdy BIS odhalila, že za výbuchem ve Vrběticích z roku 2014, při kterém zemřeli dva čeští občané, stáli ruští armádní zpravodajci. Podle Zemana nedokázala BIS své odhalení podložit dostatečným množstvím důkazů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Naproti tomu premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dali najevo, že práci, kterou BIS ve vrbětické kauze odvedla, oceňují.

Nabízí se proto otázka, co se s Koudelkou stane, až mu v létě vyprší první pětiletý mandát šéfa BIS. Dostane od vlády dalších pět let?

Šéf Pirátů Ivan Bartoš, lídr koalice Pirátů a STAN, a stejně tak i lídr pravicové koalice Spolu a předseda ODS Petr Fiala se shodli na tom, že Koudelka v čele BIS odvádí dobrou práci, slouží vlasti, jak umí nejlépe, a ve stávající krizi s Ruskem není důvod ho měnit.

„BIS pod vedením Michala Koudelky dobře plní svou funkci, příkladem je i vyšetřování teroristického útoku ve Vrběticích. Není žádný důvod, proč měnit vedení, zvláště v této složité bezpečnostní situaci. Potřebujeme dobře fungující zpravodajské služby, které pomáhají chránit bezpečnost naší země a občanů. Veřejné zpochybňování BIS a kvality její práce jen nahrává našim nepřátelům,“ konstatoval Fiala.

„Co se týče pana Koudelky, od svých pirátských kolegů z bezpečnostního výboru vím, že má v rámci možností dobré výsledky a BIS je pod jeho vedením kladně hodnocena našimi zahraničními partnery,“ poznamenal Bartoš.

Stávající předseda vlády Andrej Babiš (ANO), který bude o Koudelkově dalším osudu skutečně rozhodovat, na otázku vůbec neodpověděl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…