Skončí Michalik ještě před jmenováním? Ministr solárník má prý vlivné zastánce

24.11.2021 10:12 odp. | On-line

Pochybnosti kolem podnikání kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika (STAN) vzbuzují pozornost. Přes investiční fond Valour nepřímo ovládá tři solární elektrárny, což jej v této oblasti vyneslo mezi přední výrobce, uvádějí Seznam Zprávy. Potenciální střet zájmů ohledně solárních elektráren chce vysvětlit ve čtvrtek. Už nyní čelí ostré kritice, ale stejně tak nemá nouzi o své zastánce.

Skončí Michalik ještě před jmenováním? Ministr solárník má prý vlivné zastánce
Foto: STAN
Popisek: Věslav Michalík

Tři solární elektrárny, u nichž lze jako koncové majitele či spolumajitele vystopovat manžele Michalikovy, mají v součtu téměř 5,6 MW instalovaného výkonu. „Kdyby se všechny zdroje spojily do jediného a na jednom pozemku, výsledná elektrárna by byla mezi třiceti největšími v Česku,“ uvádějí Seznam Zprávy. Zajímavostí je, že z těchto solárních firem, převedených do fondu Valour, šly v letech 2016 až 2019 poměrně výrazné sponzorské peníze ve výši tří milionů korun do hnutí STAN.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 28344 lidí

Podle některých expertů se energetický byznys Michalika neslučuje s postem ministra. Energetického byznysu by se podle jejich mínění měl zbavit, najde se ale i řada zastánců.

Původní zdroj ZDE.

„V případě, že by se Věslav Michalik stal příštím ministrem průmyslu a obchodu, považoval bych za nejlepší řešení, kdyby se svého podílu ve fondu Valour zbavil, a předešel tím jakýmkoli spekulacím z možného střetu zájmů,“ míní viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Opačný názor sdílí expert na energetiku a minoritní akcionář polostátní firmy ČEZ Michal Šnobr. „Nesdílím tu nesmyslnou kampaň médií o znemožnění kvalitního kandidáta na ministra průmyslu a obchodu. Lze předpokládat, že to haló vyvolávají kruhy, které se bojí schopného ministra a přejí si loutku, jakou byl Havlíček a jeho předchůdci nejen z hnutí ANO,“ uvedl pro Seznam Zprávy Šnob.

Někdejší ministryně průmyslu a obchodu za ANO Marta Nováková si nemyslí, že by Michalik při výkonu funkce ministra mohl svůj solární byznys nějak zásadně ovlivňovat. „Podle mě pan Michalik ve střetu zájmů není. Myslím, že je lepší, když do politiky vstoupí člověk, který o problematice má povědomí i z byznysu, než když přijde člověk, který o tom nic neví a je jen politikem,“ uvedla.

Michalik by měl své majetkové poměry blíže vysvětlit a vyjádřit se k tomu, proč peníze do jeho byznysu tekly přes kyperskou firmu Lowfield Investments, kterou ovládala jeho manželka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …