Skotská premiérka trvá na referendu o nezávislosti. Londýn prý úplně ignoruje její námitky

12.02.2017 16:19

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová přemýšlí nad novým referendem o nezávislosti Skotska. Vadí jí totiž, že Londýn nebere při procesu vystoupení Velké Británie z Unie vážně skotské námitky. Píše o tom server Aktuálně.cz.

Skotská premiérka trvá na referendu o nezávislosti. Londýn prý úplně ignoruje její námitky
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska
reklama

Skotsko již přitom jedno referendum uspořádalo – v roce 2014, tehdy však zastánci setrvání ve Spojeném království vyhráli o zhruba deset procent. Podle aktuálních veřejných průzkumů je situace stejná. Více slyšet je pouze nástupkyně tehdejšího skotského prvního ministra Alexe Salmonda Nicola Sturgeonová. Skoti a obyvatelé Severního Irska navíc chtěli zůstat v evropské osmadvacítce. Angličané a Velšané však měli silnější hlas a Velká Británie Unii opouští. 

A právě na skotské hlasování v této otázce nyní Sturgeonová upozorňuje. Skotové by podle jejího názoru měli mít více pravomocí a měly by jim být zachovány některé vazby na Unii. V případě, že se tak nestane, chce Sturgeonová nové referendum o nezávislosti Skotska. 

Původní text ZDE.

„Jsem si nejméně z 85 až 90 procent jistý, že směřujeme k dalšímu referendu,“ domnívá se skotský zákonodárce Ross Greer. Podle jeho slov může země být součástí tvrdého Brexitu, jež se kloní k Trumpově Americe, nebo být nadále jako nezávislý stát členem evropské rodiny. Referendum by se mohlo konat zhruba do dvou let, míní. 

Britská premiérka Theresa Mayová chce spustit vyjednávání o Brexitu už příští měsíc. Ani s tím skotský parlament nesouhlasí, ale není mu to nic platné – Mayová souhlas Skotů nepotřebuje. Britská vláda by však případně musela posvětit i skotské referendum. A k tomu například Mayová důvod nevidí. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…