Škromach: Chceme záruku, že riziková povolání půjdou dříve do důchodu

05.02.2012 15:11

Věkový průměr v České republice se v roce 2030 zvýší o sedm let. Úměrně k tomu je potřeba zvýšit i odchod do důchodu z 62 let na 69. Těžko si ale představit, že by horník fáral do tak vysokého věku. Vláda tedy přišla s možností předdůchodů pro rizikové profese.

Škromach: Chceme záruku, že riziková povolání půjdou dříve do důchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci sedící na lavičce v parku

Vzhledem k tomu, že je komplikované rozhodnout, které profese patří mezi namáhavé, vláda chce nechat celou věc otevřenou a dřívější odchod do penze by závisel na kolektivní smlouvě se zaměstnavatelem. „Shodli jsme se na tom, že je lépe dát možnost otevřenému jednání v rámci kolektivní smlouvy,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Otázkách Václava Moravce.

Stinnou stránkou kolektivní smlouvy je, že pokud by se horníci nedohodli se zaměstnavatelem, pracovali by v dolech až do 69 let. „V případě horníků je odborové hnutí silně zastoupeno, nepředpokládám že by nastala situace, že by se nedomluvili se zaměstnavatelem,“ uklidňuje Drábek.

Stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach však požaduje záruky. „Chtěli bychom, aby v rizikových profesích bylo pojištěno, že půjdou zaměstnanci dříve do důchodu. Zaměstnavatel by měl mít povinnost přispívat na předdůchody,“ uvedl Škromach.

Nula od nuly pojde

Viceprezident Svazu průmysl a dopravy Pavel Juříček nesouhlasí s možností, že by se předdůchody rozšířily na všechna povolání. „Když budou mít všichni nárok na předdůchod, tak nula od nuly pojde a všichni budeme chodit do důchodu stále v 62 letech,“ upozornil Juříček.

Jaromír Drábek uvedl, že by předdůchody mohly fungovat od začátku roku 2013 s tím, že na termín tlačí především sociální opozice. Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů však upozornil, že tento čas není reálný. „Když se bude hodně pracovat, tak nejdříve v roce 2014,“ řekl Rusnok a i Drábek se poté přiklonil spíše k pozdějšímu termínu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…