Šlachtovi došla trpělivost a napsal poslancům: Hrozí vám pokuta!

24.08.2013 6:43

Poslancům přišel nepříjemný dopis - a to přímo z těch nejvyšších policejních míst. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta v něm varoval poslance, aby se nesnažili zničit údaje o chodu sněmovny. Pokud tak učiní, hrozí jim podle dopisu pokuta 50 tisíc korun.

Šlachtovi došla trpělivost a napsal poslancům: Hrozí vám pokuta!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). O materiál má policie zájem pravděpodobně kvůli kauze údajné korupce tří bývalých poslanců ODS. "Skartace, případně jiné znehodnocení materiálů, které požadujeme v souladu se zákonem, by mohlo být chápáno jako maření vyšetřování," píše Šlachta. Kriminalisté se zajímají o údaje za září až listopad 2012.

Chtějí informace například o harmonogramu jednání sněmovny v loňském druhém pololetí i o jednání všech poslaneckých klubů. Požadují také záznamy z vnitřních i vnějších kamer ve sněmovně a informace o pohybu všech osob, které využívají poslanecké přístupové karty ve sněmovně. Ze sněmovních čipových karet policie žádá záznamy nejen z těch poslaneckých, ale i z návštěvnických.

Podle Bendy jde o kriminalizaci politiky

Proti žádosti o detailní zmapování chodu sněmovny již dříve ostře vystoupila její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Policii viní z nekompetence a odmítá jí předat jakékoliv údaje, dokud nesdělí, k čemu je potřebuje. Občanské demokraty nyní popudil také tón Šlachtova dopisu, jde prý o nepřípustný zásah do politiky. "Je to další pokus kriminalizovat politiku a vpád policie do sféry, do které jí nic není," řekl MfD šéf poslanců ODS Marek Benda.

V kauze tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy korupce podle policie spočívala v tom, že se poslanci vzdali mandátů výměnou za posty v orgánech státních firem. Jejich stíhání ale zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Pokud bude chtít dozorový státní zástupce Ivo Ištvan v trestním stíhání pokračovat, bude se muset podle Zemanových slov pokusit vymezit skutek tak, aby dovodil, že jeho část se neodehrála na půdě sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…