Sládek, Bárta, Okamura, Babiš... teď Šlachta. Jiří Pehe koulí očima nad českou demokracií

11.06.2021 18:55 | Zprávy

Jiří Pehe má za to, že vzestup hnutí Přísaha má mnoho společného s Republikány Miroslava Sládka. „Nyní přichází další spasitel, Robert Šlachta. Chce, jak jinak, bojovat s korupcí a nastolit spravedlnost. Hnutí Přísaha je budováno okolo něj, i ono může přežít, jen dokud stojí v jeho čele. Vznik jeho a dalších protestních hnutí založených na vůdcovském principu vyjevuje nevyzrálost české demokracie,“ domnívá se.

Sládek, Bárta, Okamura, Babiš... teď Šlachta. Jiří Pehe koulí očima nad českou demokracií
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Politolog, spisovatel a komentátor Jiří Pehe.

Publicista Jiří Pehe na Českém rozhlase Plus zveřejnil svůj komentář ke hnutí Přísaha plukovníka Roberta Šlachty. Rychlý vzestup hnutí je prý příběhem z české politiky, který prý dobře známe. „Veřejně známá osobnost anebo bohatý podnikatel s potřebným charismatem založí pod praporem s bojem s korupcí politický subjekt, jehož cílem má být vymýtit nemoci české demokracie a nastolit pořádek. V devadesátých letech minulého století byli takovým politickým subjektem Republikáni Miroslava Sládka,“ nepřímo přirovnal Pehe Šlachtu ke Sládkovi.

Po odchodu Sládka měla zažít česká demokracie patnáctileté období, během něhož vítězily tradiční strany. Protestní hlasy šly po sládkovcích ke KSČM. „Další úspěšnou protestní stranou založenou na vůdcovském principu tak byly až Věci veřejné. Strana sice vznikla už v roce 2002, ale v roce 2009 ji ovládl podnikatel Vít Bárta, i když jejím předsedou byl formálně až do roku 2013 Radek John. Hlavními hesly véček, jak se straně lidově říkalo, byl, jak jinak, boj s korupcí.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

12:15 „Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

Německý Spolkový úřad (BfV) na ochranu ústavy, což je svého druhu obdoba české BIS, označil nejsilně…