Slavia nepoklekla a bylo zas zle. Zasáhl i rozhodčí. Poslanec ODS však klub naopak chválí

10.04.2021 20:06

Během čtvrtečního utkání s Arsenalem se pražská Slavia rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas s rasismem společným chycením hráčů za ramena. Na rozdíl od týmu Arsenalu a rozhodčího však nepoklekli. Kromě opětovné kritiky od anglických médií za nepokleknutí tentokrát zasáhl i rozhodčí a tým během odlišného vyjádření nesouhlasu s rasismem rozehnal. Události si všiml i poslanec Jan Skopeček (ODS) a připomíná, jak se dříve Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) politickým a aktivistickým gestům ve sportu bránila. Nyní je již všechno jinak.

Slavia nepoklekla a bylo zas zle. Zasáhl i rozhodčí. Poslanec ODS však klub naopak chválí
Foto: slavia.cz
Popisek: SK Slavia Praha - logo
reklama

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11613 lidí
Slávisté tentokrát čelí problému za to, že se vyjádřili proti rasismu a odmítli přitom pokleknout v souladu s požadavky, jež razí hnutí Black Lives Matter. Za svůj nesouhlas s rasismem si dokonce hráči vysloužili pokřik od rozhodčího.

Jakmile se slávističtí hráči seřadili u středového kruhu a chytili se kolem ramen, aby dali jasně najevo nesouhlas s rasismem, švédský sudí Andreas Ekberg se ihned ohradil: „Tak to ne, pánové, na svá místa na hřišti,“ odmítl, aby se čeští hráči mohli vyjádřit proti rasismu.

Místo zásahu rozhodčího však ostrovním médiím vadí, že hráči nepoklekli a dovolili si ohradit se vůči rasismu jinak, než požadují aktivisté.

Ekonom a poslanec Jan Skopeček (ODS) v této souvislosti připomenul, že se přitom dlouhodobě politickým a aktivistickým gestům ve sportu Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) bránila. „Pamatujete se ještě na pokutu, kterou udělila FIFA před pár lety mužstvům Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska za pásky s vlčími máky na počest válečných veteránů? ‚Stadion je prostorem pro sport a pro nic jiného,‘ řekl tehdy předseda disciplinární komise FIFA Claudio Sulser,“ vzpomenul.

Nyní je však situace odlišná a gesto pokleknutí je v některých zemích naopak vyžadováno. „Jsme o pár let dál a politická gesta na stadionech se najednou stala nutností. Kdo nepoklekne ve jménu BLM, je na pranýři. Naposledy se tak stalo Slavii, jejíž hráči se před utkání s Arsenalem místo pokleknutí chytili kolem ramen na znamení sounáležitosti. Ve Slavii působí několik hráčů tmavé pleti jako Sima, Olayinka nebo Traoré a to, co hráči před zápasem udělali, je jednoznačný vzkaz: ‚Jsme jeden tým. Nezáleží na tom, kdo z nás má jakou barvu pleti. Všichni patříme do jedné rodiny. Jsme Slavia,‘“ komentuje dění před zápasem poslanec.

Sám je pro slávistické vyjádření nesouhlasu s rasismem. „Pro mě má toto gesto daleko větší sílu. Nechci neustále zkoumat, kdo má jakou barvu kůže, jaké je rasy nebo vyznání. Na hřišti mě zajímá jediná věc, kdo je jaký hráč. V životě, kdo je jaký člověk,“ uzavírá.

Slavia svůj přístup okomentovala i ve svém vyjádření na webu. „Slavia je mezinárodní a multikulturní klub a svoji podporu UEFA Respect programu a boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu, vyjádřila společným objetím našich hráčů,“ uvedl klub.

Nepokleknout se rozhodla i česká fotbalová reprezentace v nedávném zápase s Walesem, na rozdíl od protihráčů proti rasismu bojovali ukázáním na nápis Respect na levém rukávu dresů. Respect je právě i logo kampaně Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) proti rasismu. Čeští hráči tímto vyjádřením chtěli podpořit boj proti rasismu a zároveň zůstat apolitičtí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…