Slavný Chomsky prý nastavil zrcadlo českým myslitelům. A opravdu to není hezký pohled

08.06.2014 13:39

Návštěva amerického lingvisty, filozofa a vlivného levicového intelektuála Noama Chomskyho rozvířila poklidné vody českého rybníčku. Chomsky si totiž v Olomouci během tiskové konference dovolil zpochybnit utrpení českého disentu před rokem 1989. A na jeho hlavu se za to od pravicových politiků snesla vlna kritiky. A s nimi nyní naopak zúčtoval server Britské listy.

Slavný Chomsky prý nastavil zrcadlo českým myslitelům. A opravdu to není hezký pohled
Foto: Petr Kupka
Popisek: Noam Chomsky před budovou olomouckého kina Metropol, kde se zúčastnil besedy s veřejností

Na diskuzi v olomouckém kině Metropol se známý levicový myslitel vyjadřoval k současnému dění v mezinárodní politice. A na následné tiskové konferenci se dotkl i problematiky disentu v zemích východní Evropy před rokem 1989.

Podle něho byli disidenti v komunistických státech východní Evropy protežováni západními velmocemi a jejich utrpení nebylo tak velké – ve srovnání třeba s odpůrci režimů v Latinské Americe. A pustil se i do ikony českého disentu – Václava Havla. „Například právě v době, kdy československému prezidentovi Václavu Havlovi nadšeně tleskal americký kongres za jeho slova o Americe jako největším ochránci světové svobody, v Salvadoru místní armáda podporovaná prezidenty Reaganem a Bushem povraždila přímo na univerzitě šest uznávaných profesorů,“ uvedl.

Psali jsme: ZDE a ZDE

Exponenti české pravice si ale ostrou střelbu do disentu nenechali líbit a Chomskyho slova razantně odmítli. „Absolutně nechápu, jak antisemitské a protikapitalistické postoje tohoto nešťastníka může u nás brát někdo s respektem. V době, kdy tu lidé jako Havel seděli za svobodu v komunistickém vězení, on z bostonských kaváren obhajoval genocidu Pol Pota v Kambodži. Bude-li svět kecům takových lidí znovu obdivně naslouchat, skončí to znovu v koncentráku nebo v gulagu,“ vyjádřil se k Noamovým slovům bývalý mluvčí Charty 77 a exministr obrany Alexander Vondra.

Své si k problematice disentu řekl i ředitel Občanského institutu, publicista a politický komentátor Roman Joch. „Chomsky je génius v lingvistice, což neznamená, že v čemkoli jiném – například v mezinárodní politice a jejích morálních dilematech. Královna krásy či Miss World má taky své přednosti, ale expertkou na lingvistiku či zahraniční politiku není ani jedna z nich. Nikdo to od ní ani nečeká. A když v soutěži krásy dostane otázku, co je tím, po čem touží nejvíce, a prostoduše odpoví 'světový mír', všichni se nad tím blahosklonně usmějeme. Noam Chomsky je Miss World mezinárodní politiky,“ napsal do svého článku uveřejněného v sobotních Lidových novinách.

Komentátor Daniel Veselý však na serveru Britské listy kritiku, která se na hlavu Chomskyho snesla nejenom od české pravice, odmítá. Podle něj se díky Chomskyho návštěvě ukázala nevzdělanost a ignorance české inteligence. Akademici podle něj nejsou schopni ani zformulovat smysluplnou otázku v cizím jazyce a totálně nevzdělaní novináři nedokáží přehlédnout obrysy české kotliny.

Text na Britských listech ZDE

Důkazem je podle něj nejen zápecnická argumentace, že Chomsky tu nežil, tak nemá právo kritizovat, ale i fakt, že si až nyní všichni všimli tohoto názoru, který Chomsky hlásá už dlouhá léta.

Podle Veselého česká intelektuální elita „stále podřimuje snad někde v roce 1984, bojuje dávno vyhrané bitvy a nepříliš chápe dění za českými hranicemi ani zcela jasné výroky". „Dále pak malou českou ublíženost a sebelítost, jež si monopolizují právo na výjimečnost – a zároveň hýčkanou ignoranci, která nedokáže překročit práh české kotliny. Je to děsivá vizitka,“ uzavírá komentátor.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…