Slavný spisovatel sci-fi Ondřej Neff: Islámský stát je dnes už neporazitelný. Budeme muset opevňovat města, jako ve středověku

29.06.2015 19:41

Publicista Ondřej Neff předestřel v pondělním Interview ČT24 velmi chmurnou vizi světa. Světa, v němž je Islámský stát neporazitelný a Evropa bude nucena vrátit se k obnově hranic, v krajním případě se budou dokonce opevňovat města, jak to bývalo i ve středověku. Z Islámského státu se možná jednoho dne stane respektovaný partner. Vzpomeňme si, že i zrod Sovětského svazu stál na tisících mrtvých a potocích krve.

Slavný spisovatel sci-fi Ondřej Neff: Islámský stát je dnes už neporazitelný. Budeme muset opevňovat města, jako ve středověku
Foto: hns
Popisek: Ondřej Neff

„Já jsem trošičku nervózní z toho, že se politici, ale i další občané zaměřují na zítřek, pak na další den a na další den, ale neuvědomují si, že je to dlouhodobá záležitost,“ poznamenal hned na úvod Neff na konto uprchlíků. „Víte, já jsem dospěl k tomu, že je Islámský stát neporazitelný,“ konstatoval dále. Proč? „Když mají tzv. lidové masy možnost krást a vraždit v duchu nějakého ideálu, tak to má na ně obrovský vliv.“

Islámský stát všechno mění

Naši politici by si to měli uvědomit, měli by vědět, že nejde o policejní akci, ale o svého druhu válku, která zasáhne naši civilizaci. Když do ní totiž vstoupí deset nebo dvacet milionů lidí, dosavadní model nemůže fungovat. „Myslím si, že jako první padne sociální stát, pravděpodobně posílí nacionalismus, asi budou znovu posíleny hranice a možná se vrátíme i k systému opevněných městských států, vždyť i Praha bývala opevněná, každý dům byl opevněný,“ připomněl.

Kořeny dnešních problémů vidí v tom, jak koloniální mocnosti nakreslily v Africe hranice států pravítkem, aniž vzaly v potaz strukturu tamních společností.

Neff také věří, že z Islámského státu se může stát jednoho dne vážená organizace, vážený stát, který bude mít své místo i v OSN. Pokud se to někomu jeví jako bláznivá myšlenka, ať si vzpomene, jak se rodil Sovětský svaz, kolik krve přitom teklo, kolik lidí Sověti pobyli, než upevnili svůj stát, a nakonec byla ze Sovětského svazu velmoc. Takže kdo ví, co bude z Islámského státu.

Nebezpečná síla internetu a Řecko

Neff patří k lidem, kteří v Česku patřili mezi průkopníky užívání internetu a internetové publicistiky. Internet považuje za mocný nástroj, ale také za nástroj velmi nebezpečný, protože stačí, aby nějaký blogger napsal sebevětší hloupost, která se začne šířit a řada lidí jí uvěří. Internet navíc využívají i teroristé, ale také různí radikálové, kteří se snaží podkopat demokracii. Bylo to vidět i na protiislámské demonstraci v Bratislavě, kde účastníci napadli pokojnou muslimskou rodinu. Demonstranti se přitom svolávali právě na internetu.

Občané by proto měli vzít rozum do hrsti, nevěřit každé blbosti, která se na internetu objeví. Lidé zkrátka musejí přemýšlet.

V závěru pronesl host pár slov i k Řecku. Podle jeho názoru je třeba být v této záležitosti velmi opatrný, prozradil také, že patří mezi zastánce EU. „Víte, ono je velmi jednoduché říct, že Řekové jsou slabí a podváděli, tak je vykopněte, ale on vlastně nikdo nedokáže odhadnout, jaké to případně bude mít dopady,“ varoval Neff.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…