Slavný umělec vystoupil: Podraz, Zaorálku. A Ty, Danieli Hermane, tvůj osobní život a pravda...

12. 9. 2017 10:11

Jméno volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka je nyní hojně skloňováno v souvislosti s tím, že vystoupil v Národním divadle, aniž by o tom věděl ředitel divadla Jan Burian. Ten nyní v Lidových novinách uvedl, že Zaorálek sedl na lep stranickému kolegovi Františku Adámkovi a odborářům.

Slavný umělec vystoupil: Podraz, Zaorálku. A Ty, Danieli Hermane, tvůj osobní život a pravda...
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Lubomír Zaorálek v Partii.

Burian v rozhovoru mimo jiné uvedl, že o návštěvě ministra věděl, ale nikdo jej oficiálně neinformoval o tom, že by se měl s šéfem diplomacie sejít. Netušil ani to, že ministr bude mít v divadle projev. Domníval se pouze, že ministr bude s odboráři jednat o platech. „To mi přišlo logické, zvýšení platů podporuji a vždy žádám v tomto směru navýšení rozpočtu. Pak jsem se ovšem během dopoledne, kdy jsem v divadle nebyl, dozvěděl, že tam chodí ministr a má tam projev,“ sdělil Burian, jenž v současné době čelí požadavkům sboristů, s nimiž se při vyjednávání o kolektivní smlouvě nedohodl. Jejich požadavky označuje za nesmyslné.

Kvůli Zaorálkově návštěvě v Národním divadle se přerušily dokonce dvě zkoušky. Šéf české diplomacie mimo jiné ve svých slovech zkritizoval vedení divadla, vše pak zveřejnil ve volebním klipu ČSSD. 

Anketa

Půjdete k parlamentním volbám?

98%
hlasovalo: 11639 lidí

„Pan ministr se na pozvání pana poslance Adámka a některých odborářů dostavil do Národního divadla a výstup z této návštěvy je součást volební kampaně. Poté, co ministr vyšel z budovy, pronesl vážná obvinění, že vedení první scény neví, kam směřuje, a zdůraznil, že nepřišel kvůli penězům, ale kvůli koncepci. Den předtím jsme měli schůzku s odborovým organizacemi, kde jsem byl informován o tom, že i naši odboráři se chtějí připojit k akci na zvýšení platů. Jasně jsem řekl, že vedení ND tyto požadavky podporuje a že můj postoj mohou zveřejnit,“ tvrdí k celé Zaorálkově návštěvě Burian. Lídra ČSSD kritizuje za to, že nevedl diskusi o divadle s předními umělci a s vedením, ale jen s veřejností a představiteli odborů. 

Burianovi vadí také to, že je obviňován z nekomunikace. „Je to absurdní a není za tím nic jiného než snaha některých odborových funkcionářů a zřejmě i poslance Adámka zviditelnit se bez dostatečné znalosti problematiky. Je mi líto, že jim pan ministr Zaorálek, který je bezpochyby odborník na zahraniční politiku, sedl na lep,“ podotkl Lidovým novinám Burian.

Do Lubomíra Zaorálka se pak ve svém komentáři v Lidových novinách pustil i dramatik Pavel Kohout. „Předvolební guláš lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka v Národním divadle je síla,“ řekl kriticky a zastal se současného šéfa ND Buriana. Podle něj má Praha štěstí, že jej získala. „Že 60 sboristů, členů jedné z devíti odborových organizací v ND, na něho přesto vyšle šíp stávkové pohotovosti, je jejich svaté právo. Ale že si na to pozvou až do Národního politickou lobby, a tím z něj učiní tribunu volebního klání, je podraz non plus ultra. Aniž by se ohlásil vedení divadla či resortu kultury, ministr zahraničí spolu s poslancem Adámkem, jenž v LN žádal odstranění stávajícího ředitele, doprovázen ochrankou, odboráři, fotografy a kameramany přerušil zkoušku na jevišti i ve zkušebně, kde měl kritický projev,“ rozohnil se Kohout. 

Následně pak napsal Zaorálkovi vzkaz. „Že ve funkci lídra ČSSD podnikneš spanilý nájezd do Národního divadla, o němž máš stejně jako pan Adámek jednostranné informace z třetí ruky, abys tam, přerušiv Verdiho, vařil svůj volební guláš, to je fakt síla!“ napsal Kohout. A zkritizoval i šéfa resortu kultury Daniela Hermana. 

„Podepsal ses na tom i Ty, milý Danieli (Hermane), to říkám, přestože si Tě vážím za Tvou občanskou kuráž, jelikož jsi hlasitě neupozornil kolegu Lubomíra, že národ český postavil z grejcárků, byť i s pomocí osvíceného panovníka, Národní divadlo sobě, a ne pro nějakou partaj, ať takovou, či makovou. A na situaci naší první scény, která se nikdy nemůže stát vrcholnou světovou scénou jako třeba Vídeňská státní opera, dokud ji bude svazovat přežilá šněrovačka příspěvkové organizace, se podílíš tím, že jsi během čtyřletého působení o píď nepřiblížil zákon o veřejné kulturní instituci, jenž to jediný může umožnit i dalším vrcholným uměleckým institucím. Dokázal jsi přizpůsobit osobní život poznané pravdě, ale ještě za ni neumíš bojovat!“ obul se Kohout i do Hermana. Závěrem pak uvedl, že on sám vhodí hlas Pirátům, neboť chce, aby Sněmovna už nepřipomínala orloj osazený dávno oposlouchanými politikáři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

17:35 Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají…