Sledujte, co se teď bude dít na státním zastupitelství, navádí Pospíšil

28.06.2012 0:33

Zatímco Jiří Dienstbier (ČSSD) má jasno a tvrdí, že premiér Nečas rychle zasáhl, aby vrchní státní zastupitelství neobsadila Bradáčová a odvolal nepohodlného ministra, samotný Pospíšil o premiérových důvodech zatím prý pochybovat nechce. Situace na státním zastupitelství bude lakmusovým papírkem, o co skutečně šlo, vzkazuje své straně i divákům odvolaný ministr spravedlnosti.

Sledujte, co se teď bude dít na státním zastupitelství, navádí Pospíšil
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pořadu Události, komentáře
reklama

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil skončil ve funkci ministra spravedlnosti. Premiér Petr Nečas ho odvolal údajně kvůli přehnaným požadavkům na státní rozpočet a nezvládnutí restrukturalizace resortu.

Opozice mluví o strachu z nezávislé justice a rozbrojům uvnitř ODS. Má jít i o post vrchního žalobce, kam chce Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jmenovat Lenku Bradáčovou. Předseda vlády ale všechny spekulace odmítá.

Premiér a prezident se chtěli zbavit Pospíšila i Bradáčové, tvrdí Dienstbier

„Ty důvody jsou jasně lživé. Problém je, že není jiný motiv než nominace vrchního státního zástupce. Byl to chystaný rychlý řez, který měl zabránit nějakým rychlým krokům. To, že prezident a premiér mají vazby na prostředí, kterým by jmenování Bradáčové mohlo vadit, je smutné," uvedl nekompromisně Dienstbier v Událostech, komentářích.

„Stalo se tak těsně po podání návrhu Bradáčové. Rychlost, s jakou se to stalo, je zarážející a vypovídá o tom, že celé odvolání bylo připravené. Teď, když není ministr, v úřadu na vrchním státním zastupitelství zůstává pan Grygárek, což je ještě spornější postava než Rampula. To, že by byl ministr odvolán z rozpočtového důvodu, těžko vysvětluje, že v úřadu nemohl zůstat ještě osm dní, aby schválil Lenku Bradáčovou jako vrchní státní zástupkyni. Je to několikátý útok na nezávislost státního zastupitelství a policie. Nejprve se do nich opřel ministr Kalousek, teď i prezident a premiér,“ je přesvědčený stínový ministr spravedlnosti a sociálnědemokratický senátor Jiří Dienstbier.

Vězeňství je bez peněz, to je bez debat, upozorňuje Pavel Zeman

Zastání nachází Jiří Pospíšil u Pavla Zemana. „Ať je to, jak chce, každý ministr bude potřebovat peníze na vězeňství,“ řekl v Událostech, komentářích nejvyšší státní zástupce. Přesto však prý důvody Petra Nečase pro odvolání Jiřího Pospíšila respektuje. „Důvody pana premiéra respektuji. Jsou to důvody, které uvedl on,“ vyhnul se hodnocení Zeman.

Podle Jiřího Pospíšila ovšem diskuse o penězích na české vězeňství vlastně na vládě žádná nebyla. „Během půl minuty bylo hotovo, schválil to ministr Kalousek. Na to, že v oblasti vězeňství nejde ušetřit 30 procent, že nám bude půl miliardy chybět, jsem upozorňoval už dávno. Bylo mi řečeno, že se k tomu ještě vrátíme, mám spíš pocit, že jsem byl podveden já,“ rozhořčil se v ČT Pospíšil.

Část lidí v ODS Bradáčové nepřála, ale chci věřit premiérovi, říká Pospíšil

„Já nezpochybňuji premiérovo rozhodnutí. Odcházím s klidem, jsem rád, že mám za sebou kus dobré práce. Uvidím, co dál budu dělat, budu se věnovat svému regionu. Já v tuto chvíli o žádnou funkci neusiluji, mile rád se budu věnovat nadaci Medy Mládkové. Když bude chtít plzeňská ODS pomoct, rád pomůžu,“ vidí jasně své perspektivy jeden z nejoblíbenějších vládních představitelů.

„To, jaké byly skutečné důvody, bude otázkou toho, jak bude jednat příští ministr. Část lidí v ODS Bradáčové nepřála. Stále vnitřně doufám, že důvodem k tomu odvolání byly otázky rozpočtu a ne státního zastupitelství. To, jak se postaví k státnímu zastupitelství, bude lakmusový papírek,“ nechce spekulovat Pospíšil.

Jiří Pospíšil: Nejde o Pospíšila, jde o reformy

Sám prý však proti ODS a vládě za žádných okolností vystupovat nebude. „Nemám zodpovědnost vůči Petru Nečasovi nebo ODS, mám zodpovědnost vůči plzeňským voličům, kteří mi dali důvěru na základě programu, s kterým šli občanští demokraté do voleb,“ vzkazuje své straně Pospíšil.

Své nástupce tak prý bude hodnotit podle konkrétních kroků. „Mně nejde o Jiřího Pospíšila, mně jde o to, aby reformy pokračovaly,“ vzkazuje odvolaný ministr spravedlnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…