Sledujte, jak se teď budou chovat naši politici. Doktorka Salminen sepsala po útocích na Paříž toto zamyšlení

14.11.2015 18:51

Analytička Veronika Sušová-Salminen soudí, že útoky v Paříži rozjedou novou vlnu mediálně sdíleného strachu, o což samozřejmě jejich pachatelům šlo na prvním místě. „To je princip teroru od jeho prvopočátku před nějakými 120 až 130 lety. Ten už prošel několika fázemi (anarchistická, antikoloniální, radikálně levicová a nyní nábožensky motivovaná),“ vysvětluje na svém Facebooku.

Sledujte, jak se teď budou chovat naši politici. Doktorka Salminen sepsala po útocích na Paříž toto zamyšlení
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Teroristické útoky v Paříži si vyžádaly přes sto mrtvých

Politici přitom podle ní budou samozřejmě nakládat s těmito obavami po svém. Můžeme očekávat další utužení tradičních šablon, ve kterých politici s občany komunikují. O kousek se prý nejspíš posílí spojitost mezi islámem a terorismem, doposud spíše popíraná. „Politici jsou mistři ve zjednodušování a zplošťování všeho. Jejich mluvení je jako instatní polévka,“ vysvětluje analytička.

Každopádně se dá čekat posílení hnutí, která protestují proti imigraci z islámských zemí. „Předpokládám, že 17. listopad bude mít letos opravdu specifický ráz a že se z islámské hrozby ve vztahu k uprchlické krizi stane velké (grand) téma,“ tuší. Připouští, že z toho má i trochu obavy.

„Já opravdu v různých blocích proti islámu politickou budoucnost ve smyslu komplexního (sociálně-ekonomického a kulturního) programu řešení a vizí pro ČR nevidím. Z levicových pozic jde o nedůvěryhodná hnutí s potenciálem trojských koňů nové formy fašismu 21. století jako exponenta nadnárodního kapitálu. Že něco dobře rezonuje, neznamená, že to odpovídá mým zájmům a má to stejný význam,“ napsala doktorka Salminen.

Bezesporu pak posílí tendence vyměnit svobodu za bezpečí, což je z psychologického hlediska zcela pochopitelné. „Pokud se to stane, bude to transankce, která nás posune jiným směrem, než je ideál liberálně pojaté společnosti,“ varuje. Zdůrazňuje, že jde o ideál, a právě proto podle ní ztratila svoboda přitažlivost.

„Systém a jeho setrvačná a doslova samospádná dynamika stavějí lidi proti sobě na základě náboženství či civilizační příslušnosti zase dokonale. Divide et impera a jeho spojenec strach, kolektivní, mediálně konstruovaný a zakoušený v obrázcích a virtuálních mozaikách... To je, oč tu běží,“ shrnuje analytička.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…