Sliby se slibují, blázni se radují, setřel komunista Dolejš ministryni Válkovou. Měla by prý hlavně „makat“, jak slíbila

13.04.2014 12:02

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a poslanec KSČM Jiří Dolejš se setkali v neděli v pořadu Partie. Mluvilo se o návštěvě odsouzeného vraha Jiřího Kajínka i o pokutě, kterou dostal Úřad vlády za předraženou zakázku od společnosti ProMoPro.

Sliby se slibují, blázni se radují, setřel komunista Dolejš ministryni Válkovou. Měla by prý hlavně „makat“, jak slíbila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš
reklama

V úvodu pořadu Válková popisovala svou návštěvu ve věznici Rýnovice, kde se setkala také s doživotně odsouzeným Jiřím Kajínkem. „Já jsem navštívila věznici Rýnovice, protože jsem dostala několik oznámení, že tam neprobíhá řádně výkon trestů,“ vysvětlila ministryně.

Doufám, že ministři spravedlnosti nemají úkol jenom se nechat vyfotit s Kajínkem

Odmítla, že by cílem její návštěvy byl pouze Kajínek. „Chtěla jsem zabít dvě mouchy jednou ranou. Zjišťovala jsem, jak se mohou vězni s doživotním trestem více integrovat do pracovních činností ve věznicích. U Kajinka bylo dvojnásob důležité, zda neuteče ani z budovy, kde bude mít zajištěný trošku volnější pohyb,“ uvedla v Partii.

Komunistický poslanec Dolejš si v této souvislosti neodpustil rýpnutí: „Doufám, že ministři spravedlnosti nemají jen úkol nechat se vyfotit s Kajínkem. Je to legenda, nepochybně, ale větší pozornost by měla média věnovat kauzám, které trápí občany.“

Válková ovšem Dolejše ujistila, že se s Kajínkem nenechala vyfotit. Prý ale bude případu věnovat dostatečnou pozornost. „Ne všichni moji kolegové právníci jsou přesvědčeni o tom, že je ve výkonu trestu za všechny trestné činy, za které je odsouzený,“ uvedla Válková.

Kauza ProMoPro je dobrý příklad špatné praxe. Strany si tehdy mezi sebou vyřizovaly účty

Oba politici se pak shodli, že je třeba obnovit důvěru v justici. S tím souvisela i diskuse o pokutě, kterou dostal Úřad vlády za předraženou zakázku na audiovizuální služby od společnosti ProMoPro.

Dolejš si postěžoval, že dochází k trestání subalterních úředníků, zatímco velké ryby se obvinění vyhýbají. „Když už má ANO ve svém sloganu `budeme makat`, tak by bylo potřeba s tou justicí něco udělat,“ navrhl poslanec KSČM.

Válková ale upozornila, že s tím nelze udělat mnoho. „Jde o minulost, kde si mezi sebou jednotlivé strany vyřizovaly účty. Je to dobrý příklad špatné praxe. Dalším takovým je případ Opencard. Kdy soudce, který vynášel rozsudek, prohlásil, že skuteční viníci před soudem nestojí,“ řekla ministryně.

Vláda nebude krýt chyby. Sliby se slibují, blázni se radují, namítl Dolejš

Šéfka resortu spravedlnosti odmítla, že by vláda mohla za krátkou chvíli svého působení napravit věci, které se nashromáždily za desítky let. „Rozhodně tato vláda nebude krýt žádné chyby státních zaměstnanců. Takže i tady z toho se budou dovozovat důsledky. Je to ale čerstvá kauza,“ slíbila Válková.

„Sliby se slibují, blázni se radují. Ukázaná platí,“ namítl Dolejš ministryni s jistou mírou nedůvěry.

Válková se také vyjádřila k odvolání ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. „Nedělám neuvážené kroky. Měla jsem řadu skutečností, informací a závěrů auditů, které svědčí, že nehospodařil dobře s majetkem,“ prohlásila v nedělní Partii.

„S takovým člověkem já tu vězeňskou reformu neudělám,“ prohlásila Válková. Dolejš na to reagoval s tím, že ministryně někdy příliš rychle jedná a vyzval ji k větší uvážlivosti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…