Slonková provedla krádež. Syn se zasnoubil, sledují mou dceru. S Okamurou je to tak, vmetl Andrej Babiš Korantengovi

18.11.2018 22:21

Moderátor Ray Koranteng exkluzivně pro TV Nova zpovídal premiéra Andreje Babiše ohledně kauzy jeho syna žijícího ve Švýcarsku. Andrej Babiš v rozhovoru vysvětlil, co se synem řešil ve Švýcarsku, opřel se do chování novinářů a také do politiků okolo Miroslava Kalouska. Najevo vyšly i podrobnosti o rozhovoru Babiše s Tomiem Okamurou.

Slonková provedla krádež. Syn se zasnoubil, sledují mou dceru. S Okamurou je to tak, vmetl Andrej Babiš Korantengovi
Foto: screen TN.cz
Popisek: Andrej Babiš v rozhovoru TV Nova
reklama

„Mě to samozřejmě mrzí, je mi to líto, protože si myslím, že ti demonstranti nemají pravdu, oni říkají, že jsem estébák, to není pravda. Ty soudy jsem vyhrál, nikdy jsem s StB nespolupracoval. Škoda že média neřekla, jak to bylo, že 14 let trvalo, než se svazky zveřejnily, že se zničilo 25 tisíc svazků,“ zalitoval Babiš na úvod.

Ve světle událostí 17. listopadu nepřehodnotil svůj postoj. „Určitě ne, jak je napsáno na standartě prezidenta, ‚pravda vítězí‘,“ zmínil Babiš.

Koranteng poté připomněl Babišovu návštěvu syna ve Švýcarsku a zajímal se, o čem Babiš se synem mluvil. „Já jsem byl ve Švýcarsku už podruhé a od svatby jsme se viděli několikrát. To vypadalo, že jsem tam byl kvůli tomu, co se teď děje, to není pravda. Celá ta záležitost začíná v roce 2015, kdy v červenci mi volá policie, že vlastně zachytila mého syna v odstavném pruhu v autě, kde říkal nějaké věci, na základě kterých ho odvezli na psychiatrii v Havlíčkově Brodě. Pak jsem ho dostal do Prahy, pak jsem ho navštívil a tam mě přivítala nějaká paní Protopopová,“ vysvětlil premiér Babiš.

„Paní Protopopová je psychiatrička, která prosazuje, aby ta péče nebyla v uzavřených zařízeních, ale de facto doma. Potom, když byl můj syn medikovaný a měl se vrátit do života, tak jsme spolu hledali někoho, kdo by se o něj postaral, protože to není jednoduché se o něj postarat. Potom došlo k tomu, že její manžel se nabídl a já mu byl strašně vděčný. Když potom hledali lepší náplň práce než chodit na výlety, tak se zaměstnal v mé bývalé firmě,“ vysvětlil Babiš věci okolo rodiny Protopopových.

A o čem se synem ve Švýcarsku mluvili? „Můj syn byl zneužit novináři, první reportáž byla bez jeho vědomí i vědomí mé exmanželky, takže novináři se vlastně vloupali, ukradli kód na domě, kde je ten byt, a neřekli, že budou natáčet, měli kameru v brýlích atd., takže neříkali pravdu. Můj syn ani jeho máma nevěděli, že jsou točeni na záznam. Novináři pak lhali, že s tím souhlasili. Můj syn, který je nemocný, je mi to strašně líto, kdo to nezná, ten to nepochopí. Já jsem dostal strašně moc reakcí,“ řekl Babiš.

„Oni zneužívají mého syna, vyvolali v něm nějakou důvěru, když jsem se s ním setkal, vysvětloval jsem mu, o co jde. Oni dlouhodobě dělají tu kauzu, chtějí vyvolat spor mezi otcem a synem. On je přesvědčen, že na ten výlet do Ruska šel nedobrovolně, přitom ve finále si tam našel přítelkyni,“ politoval Babiš.

„Hráli jsme spolu šach, proběhlo to dobře. Zkuste si nastudovat tu chorobu, ti lidé fungují normálně a potom je nějaký poblém. Pokud se tu někdo snaží tu kauzu Čapí hnízdo spojovat, tak moje starší děti nabyly akcie v roce 2007 a můj syn byl ještě v roce 2014 pilot v letecké společnosti,“ řekl Babiš.

Věděl, s kým jede do Ruska a co tam bude dělat? „Věděl, když vypukly ty pseudokauzy o mně a novináři ho honili, tak jeho stav se zhoršoval a potom doktorka řekla, že by bylo lepší, kdyby s p. Protopopovem šli na výlet do Ruska,“ objasnil Babiš.

Odeslal jste svého syna do Ruska, aby se vymanil z dosahu úřadů, novinářů? „Ne, to je absolutní nesmysl, policie by ho nechala hledat Interpolem a najde ho,“ odmítl spekulace Babiš. „Jeho stav se zásadně zhoršil, protože ho pronásledovali novináři,“ zopakoval Babiš.

„Česká policie stále měla informace, to trestní řízení probíhá. Já se až teď dozvěděl, měl jsem povědomí, že je na Ukrajině. Oni byli 14 dní v Kaliningradě, pak týden v Moskvě, byl na výletě, byl spokojenej, byl na Krymu, tam bylo teplo,“ řekl Babiš.

Svého syna můžete poslat kamkoli, jste bohatý muž. A je to zrovna Krym a Krivoj Rog,“ nesedělo Korantengovi, proč jel Babiš mladší zrovna do Ruska. „Co je špatného, že byl v Rusku? Vždyť tam byl pan Vondráček,“ smál se Babiš. Jeho syn tam prý byl s přítelkyní, která je ukrajinské národnosti. „Neznal jsem detaily, občas mi syn poslal fotografii, jsem šťastný, že má přítelkyni, zasnoubili se, má ji rád. Ona je Ukrajinka, oni se seznámili na Krymu, ona má rodinu v Krivom Rogu, syn s ní byl i tam,“ pokračoval Babiš.

Věří tedy Babiš výpovědi Protopopova? „Samozřejmě, byl tam dobrovolně, byl šťastný, je na to mnoho fotek a videí. Nechápu tuto debatu, proč by můj syn, který a propos není český občan, nemohl jít, kam chce. Policie měla kontakt, věděli, že se nevyhýbá. Bylo jasné, že syn je nemocný, a to mimochodem věděli poslanci, už když jsem byl vydán, protože chodili do spisu a tam bylo jasně napsáno, že syn byl nemocný,“ reagoval Babiš.

Proč tedy premiér nechá nemocného syna samotného v Rusku? „Nebyl samotný, byl s přítelkyní, byl šťastný, jsou na to fotky, co to dokazují,“ opakoval Babiš. Politici kritizují, že prý šlo o bezpečnostní riziko. „Pane redaktore, byl jsem čtyři dny v zahraničí, viděl jsem Trumpa, Putina, všechny, s některými jsem mluvil. Tihle lidi ani netuší, o čem mluvíte. Tady se dělá politika Antibabiš, zviditelňují se na neštěstí mého syna,“ rozčílil se Babiš. „Oni nemají jiný program,“ dodal.

Vyvíjel tedy na Babiše někdo tlak související s nemocí jeho syna? „Kauza Čapí hnízdo je už 11 let stará věc. Kdybych nebyl v politice, nikdo o tom nikdy neslyšel. Ta dotace byla přidělena podle pravidel, byla devětkrát kontrolovaná. Vznikla situace, kdy moje bývalá firma byla vyzvána, aby vrátila dotaci,“ odpověděl Babiš. Jeho firma později dotaci vrátila kvůli hrozícímu střetu zájmů.

Jak řekl Ray Koranteng, farmu premiér Babiš údajně přepsal na firmu. „Moje rodina koupila firmu, která se následně ucházela o dotaci. Moje dcera přišla s tím projektem a rodina se rozhodla, že to bude rodinná firma. Nic jsem nepřepisoval,“ odmítl to Babiš a zopakoval, že dotace byla mnohokrát kontrolována.

Poté se Koranteng zeptal na první prohlášení, kde Babiš zmínil jistou nemoc své starší dcery. Není to psychicky složitá záležitost, zatížit svou rodinu starostí o obří projekt Čapího hnízda? „Diváci, prosím vás, asi pochopí rozdíl mezi akcionářem a managementem, ta firma měla management,“ nenechal se zatlačit Babiš. „Moje děti nabyly akcie 2007, můj syn do roku 2014 létal a moje dcera, která v tom projektu byla, tak zkrátka v mezičase měla chválabohu dvě vnučky a nějaký vývoj zdravotního stavu, ale ona nebyla v managementu,“ pokračoval Babiš.

„Nic jiného proti Babišovi zkrátka nevymysleli, jen Čapí hnízdo. Vytváří to o mně negativní povědomí, ovlivňuje to volby, já mám čistý stůl,“ řekl Babiš. Odmítl, že by chtěl mluvit za syna. „To je puč Palermo,“ označil práci Slonkové s Kubíkem. Podle Babiše to bylo naplánované. „Reportáž, kde se vloupají do baráku, ukradnou kód. První demonstrace byla patnáctého, pak sedmnáctého, potom bude důvěra. Samozřejmě že se to naplánovalo na 17. listopadu, což je symbolický den, aby to bylo ještě větší. Proč čekali měsíc,“ ptal se Babiš. „Tajně je natáčeli, porušili švýcarské zákony,“ dodal ještě. Podle Andreje Babiše je reportérka Sabina Slonková přítelkyní ředitele divize zpravodajství Seznam Zpráv Jakuba Ungera.

„Proč, když moje dcera jde ráno s vnučkami do školy, tam sedí investigativní novinář, který dostal do vězení paní Jourovou? Proč novináři terorizují mou rodinu,“ zeptal se pro změnu Babiš Korantenga. „Tu aféru si vysvětluji tím, že to rozhodnutí Čapí hnízdo asi přijde a je to jenom tlak na policii, státní zastupitelství, někteří politici říkají, že mám jít okamžitě do vězení. Nikdy jsem nic neudělal, co to je? Na Václaváku už byla šibenice, lidi na mě plivou, nadávají mi, pokřikujou na mě. Ať mě hodnotí od doby, kdy jsem vstoupil do politiky jako ministr financí, jako premiér,“ nabádal Babiš.

Připouští tedy Andrej Babiš, že kauza Čapí hnízdo destabilizuje českou politickou scénu? „Doufám, že ne, neexistuje žádný důkaz. Nic jsem neorganizoval, já to odmítám. Samozřejmě to každému vyhovuje. Znovu opakuji, není tam ani koruna z českého ani evropského rozpočtu, ať se tam jdou všichni podívat, je to pro veřejnost,“ zopakoval Babiš.

V pátek se bude hlasovat o důvěře vládě. Tuší Babiš, jak se zachovají ČSSD a KSČM? „Pan předseda Hamáček mě pozval na poslanecký klub, byl jsem tam a vše jsem vysvětloval, měl jsem pocit, že tomu porozuměli. Chápu, že v rámci ČSSD jsou lidé, kteří nechtěli stranu ve vládě a vytvářeli tlak na pana předsedu. Uvidíme, měl jsem z toho dobrý pocit, senátoři samozřejmě historicky byli proti účasti ČSSD ve vládě,“ řekl Babiš. „Co se týká KSČM, pravděpodobně požádám pana předsedu, abych taky mohl vystoupit na klubu a mohl jim to vysvětlit,“ dodal Babiš ke komunistům.

Ohledně schůzky s Tomiem Okamurou Babiš řekl: „Já panu Okamurovi napsal SMS, že mě překvapuje, že se zapojuje do té kampaně, kde se zneužívá můj syn. Jelikož on je jediný předseda, co se mnou komunikuje, ti ostatní mě jen urážejí a ponižují, tak jsme si na to konto zavolali. My jsme si akorát vysvětlili, jsem přesvědčen, že žádná strana nemá důvod naši vládu shodit. On to říkal mediálně, u mě to takhle neříkal.“

I kdyby vláda padla, Miloš Zeman již řekl, že by opět sestavením vlády pověřil Andreje Babiše. Raye Korantenga zajímalo, zda by takovou nabídku Babiš přijal. „Určitě, děkuji panu prezidentovi, že mě podpořil, není to jednoduché období,“ řekl Babiš.

Je připraven Andrej Babiš své vládní období dokončit? „V životě jsem nepracoval tolik, jako pracuju pro stát. Je to průměrně 15–18 hodin, i soboty, neděle. A nám se daří, Česko prosperuje a funguje,“ uzavřel rozhovor Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaké aktivistické šílence tu zaměstnávají veřejná média... Pak vysílání vypadá jako politické školení, chápe Vyoral

14:58 Jaké aktivistické šílence tu zaměstnávají veřejná média... Pak vysílání vypadá jako politické školení, chápe Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Je zajímavé, jaký šílenec může pracovat ve veřejnoprávním médiu. To…