„Akademika jako prezidenta bych uvítal. Skutečného akademika. Člověka kritického myšlení. Člověka, který dokáže využít autoritu vědy k reflexi toho, o co jde. I v poznání společnosti jde o vědu. Předseda AV ČR má na starosti i autoritu vědy vůči společnosti. Splnil si Drahoš tuto povinnost?“ zeptal se Valenčík hned po ohlášení Drahošovy kandidatury. Nyní rozvedl, proč si za svým názorem, kdy Drahošovu kandidaturu nepovažuje za dobrý nápad, stojí. Drahoš totiž podle něj selhal.
Nejprve však vzpomněl na dobu před 18 lety, když jsme byli přijati do NATO a tehdejšího premiéra Miloše Zemana vzbudil telefon z vedení NATO, který se od něj dožadoval povolení přeletů letadel USA přes naše území s cílem bombardovat Jugoslávii. „Zeman v této stresové situaci souhlasil. Dopustil se tím mj. aktu agrese podle mezinárodního práva, které ovšem dnes už nikdo nebere vážně vzhledem k tomu, jak bylo později porušováno znovu a znovu. Zeman si však uvědomil, jak bezohledná je současná globální moc a čeho všeho je i bude schopna. Byla to tvrdá lekce, kterou dostal,“ zmínil Valenčík s tím, že Zeman se následně vydal na cestu vzdoru vůči současné globální moci.
Původní text ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef