Slova, která se člověk stydí napsat: TV i rozhlas pod palbou. Zmíněn i film Pelíšky, ale hlavně...

20.08.2018 20:19

Kde je hranice mezi uměním a oplzlostmi, které nepatří do rádia a na televizní obrazovku? Takovou diskusi vyvolal nejen citát z oceňované knihy na Českém rozhlasu Vltava, ale také Román pro Muže od Michala Viewegha vysílaný v odpoledních hodinách v televizi. Oba případy totiž nyní řeší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). ParlamentníListy.cz zjišťovaly u mediálních analytiků, zda je vůbec možné takovou hranici odlišit. Zákon totiž nedává RRTV prostor odlišit umění od nepatřičných vulgarismů.

Slova, která se člověk stydí napsat: TV i rozhlas pod palbou. Zmíněn i film Pelíšky, ale hlavně...
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Anketa

Je pro vás 21. srpen 1968 bolavé téma?

16%
84%
hlasovalo: 12663 lidí

Upozornila na to analytička Irena Ryšánková: „Pokud platí zákon, rada dělá, co jí říká zákon. U uměleckých děl je to problém. Řešilo se to už před lety i ve Sněmovně, nejde o první případ vulgarismu v hlavním vysílacím čase. V tom se musím rady zastat, nemá žádný manévrovací prostor, kde by to mohla odlišit.“ Film podle knihy a scénáře Michala Viewegha odvysílaný v červnovou neděli odpoledne obsahoval vulgarismy i sexuální narážky. RRTV vyzvala televizi NOVA k nápravě, protože prý porušila povinnost nezařazovat do programů pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky. Výjimkou jsou právě umělecká díla, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné. Ale i taková díla je možné vysílat pouze od deseti večer do šesti hodin ráno. Michal Viewegh přitom patří k oceňovaným autorům České republiky.

Screen: Zápis z jednání RRTV dne 17.7.2018

OutStreamVideoPlayer

Mikeš: Viewegh ví, co dělá. Horší by bylo, kdyby se zachoval jako Hutka

„Viewegh dokázal, že je plodný spisovatel, a musí reagovat na nálady ve společnosti. A když se podíváte, jaké knížky se vydávají na internetu a podobně, tak se dostal do současného proudu. Film jsem neviděl, ale Viewegh je zkušený spisovatel a člověk, věděl, co dělá. Horší by bylo, kdyby se zachoval podobně jako Jaroslav Hutka,“ sdělil mediální analytik Jiří Mikeš, a narazil tak na písničkářovu skladbu proti současnému prezidentovi s názvem Miloš a zubatá.

O záměru posunout vymezený čas z 22. hodiny na dřívější dobu se podle Ryšánkové jednalo už mnohokrát: „Nikdy se ale nedošlo k závěru a rada se musí řídit zákonem. Nemá šanci posuzovat, co je umělecké dílo, a ani si nedokážu představit posuzování, jaké umělecké dílo je ještě únosné. Nicméně chápu, že některé vulgarity mohou být funkční a zapadají do uměleckého díla. Příkladem je slavný výrok z filmu Pelíšky,“ vysvětlila Ryšánková. Ani tak si prý neumí představit, jak by byl postavený zákon, který by to dokázal ošetřit. „Doba se posunula a vulgarismy přestávají vadit, to sice chápu, ale nemyslím, že bychom se kvůli tomu měli smířit, že do televize a rádia půjde všechno. Jsem v tomto případě na rozpacích. Chápu umělecké dílo a občas v něm expresivní výrazy jsou, na druhou stranu pravidla je nutné dodržovat, čili ocitáme se ve zvláštním stavu postavení před dvojí standard,“ doplnila Ryšánková.

Je možné posuzovat umělecké dílo?

Mikeš nazval stanovenou desátou hodinu jako administrativní věc s tím, že po desáté hodině se děti už nedívají. „To je taková obezlička, aby mohli něco kontrolovat. Jednodušší by bylo, kdyby se řídili etickým kodexem. Televize i rozhlas musejí mít dramaturgy, kteří odpovídají za obsah, a oni by pak měli chodit vysvětlovat Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Ať si udělají nejdříve pořádek u sebe a neschovávají se za desátou hodinu,“ tvrdí Mikeš.

Stížnosti posluchačů vyvolal i dopolední pořad Českého rozhlasu Vltava s názvem Ahoj aneb Na počátku byla voda, kde jim vadil jeden z citátů. „Dnes po desáté hodině dopoledne jsme bohužel naladili vaši stanici. Spolu s dětmi jsme si poslechli část příběhu o Nickovi a jeho kamarádovi, jehož ‚mohutný penis trčel nad koulemi‘. Obrátím se na všechny kontrolní orgány, protože co vy jste za orgán, to se vymyká mému chápání,“ napsala na facebookový profil Českého rozhlasu Vltava nespokojená posluchačka. Avšak zmíněný citát je z knihy Linie krásy od Alana Hollinghursta oceněné slavnou cenou The Man Booker.

Doba je drsnější, děti nadávky znají

„To slůvko bych nepřeceňoval. Děti mezi sebou, když je posloucháte, jsou znalé různých nadávek, až člověk žasne. Je to odraz společnosti, která je drsnější a drsnější, což nám názorně ukazují politici. Tak ať jim dají napomenutí, ať si prohlédnou předem, co budou vysílat, ale jako nějaký velký průšvih bych to neviděl,“ dodal Jiří Mikeš. Rovněž zpochybnil i význam sankcí ze strany RRTV. Za odpovídající trest prý považuje napomenutí, nikoliv finanční sankce: „To by bylo příliš. Nehledě na to, že nějakých pár tisíc televizi nepoloží. Bylo by opravdu lepší, kdyby si rada zavolala odpovědné pracovníky a řekla: tak hoši a děvčata, jak to máte s tím etickým kodexem? Napomenula by je a doporučila generálnímu řediteli snížení prémií.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačali

21:39 To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačali

Oficiální stránka televize Barrandov na svém twitteru sdílela upoutávku na premiérový díl pořadu Pol…