Slova z USA: Těšíme se na Dukovany. Ruská výzbroj půjde pryč. Díky za Afghánistán

12.08.2020 14:53

Shodli jsme se, že Rusko se snaží zničit naše demokracie a rozbít naši západní alianci, řekl ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo po jednání s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Moskva podle něj neuspěje. A řekl, že se těí na spolupráci v otázce dostavby Dukovan. Pochvaloval si, jak ČR spolupracuje s USA pokud jde o Sýrii, Afghánistán a Irák.

Slova z USA: Těšíme se na Dukovany. Ruská výzbroj půjde pryč. Díky za Afghánistán
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Mike Pompeo a Andrej Babiš.
reklama

„Jsem rád, že se to konečně povedlo, že jsme se potkali v Praze, když jsme to měli v plánu už v minulosti,“ zahájil tiskovou konferenci český premiér. „Oba jsme z byznysu, tak si myslím, že si rozumíme. Jsem velice rád, že pan ministr začal svou cestu v Evropě v Praze, kde je poprvé. To je neuvěřitelné, ale je to tak,“ podotkl Babiš a uvedl, že jsme bezpečnou zemí.

Anketa

Chtěli byste na území ČR nastálo vojáky USA, jak si přeje Alexandr Vondra?

6%
94%
hlasovalo: 23361 lidí

„Máme obrovský potenciál, co se týká našich obchodních vztahů,“ zdůraznil Babiš, že například co se týče vývozu našich firem, jsme mezi top 5. „Takže mně velice leží na srdci to, že se nám bohužel nepodařilo, teď mluvím za Evropu, dokončit nějakou obchodní dohodu a já myslím, že je důležité, abychom se k tomu vrátili. Informoval jsem pana ministra i o fungování V4 a myslím, že na to máme stejný názor. Že bychom mohli převzít tu iniciativu a snažit se. Evropa není jenom Německo a Francie, ale i V4, další země, které sice jsou menší, ale mají dobré nápady. A my jsme samozřejmě připraveni tohle řešit,“ zdůraznil Babiš.

„Je skvělé, že konečně mohu být tady s vámi jako ministr zahraničí USA, abychom uctili boje za demokracii před 75 lety. Generál George Patton je můj hrdina a vedl osvobození západního Československa, bylo to vítězství proti nacistické brutalitě. Naše podpora českého lidu a svobody kulminovala na konci 20. století při pádu železné opony a během sametové revoluce. Nacistická a sovětská nadvláda přesvědčila Čechy o tom, jak důležité je bojovat za svobodu a bráníme dnes svobodu, hovořili jsme o bezpečnostním vztahu, je to skvělý tým a ta diskuze směřovala i k tomu, jak se Rusové snaží korumpovat naši spolupráci a bojují proti Alianci. A já jsem rád, že velká svoboda zvítězí,“ zdůraznil Pompeo. 

Fotogalerie: - Zeman v USA

Děti české školy přejí prezidentovi k 71. narozeni...
Miloš Zeman před koncertem dětí z české školy v Če...
Miloš Zeman se sochou svobody v zádech při projížď...
Miloš Zeman na lodi při projížďce kolem Manhattanu...
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům

Poděkoval také Babišovi za příspěvek ke snahám NATO, které bude čelit vojenské modernizaci. „Oceňujeme to, že Rusové budou nahrazeni, co se týče bezpečnostního zabezpečení vaší armády i vašeho podílu na NATO. Také se těšíme na spolupráci v dostavení jaderné elektrárny Dukovany,“ dodal. Pokud by mělo mít Rusko zásadnější vliv na dostavbu jadené elektrárny v Dukovanech, podkopalo by to možná podle Pompea nezávislost České republiky. 

Nejen Rusko, ale také Čína se podle ministra zahraničí Pompea snaží zničit západní demokracie. V případě ohrožení budeme na vaší straně, dodal k České republice. „Jsou zde další výzvy ze strany Čínské komunistické strany a vy si musíte uvědomit vaši suverenitu při rozhodování o vašich lidech,“ zdůraznil také Pompeo. „Minulý rok byla podepsána dohoda o zabezpečení při budování sítě 5G a další práce bude následovat na podzim. Vaše vůdčí úloha vedla k tomu, že 30 zemí bude zabezpečeno z hlediska 5G sítí. Je třeba chránit bezpečí a svobodu velkých zemí. Investujeme také do implementace screeningů, v tomto sektoru vaše země mohou rozvíjet svá klíčová průmyslová odvětví, aniž by byla ohrožena jejich svoboda a nezávislost. Zde na tomto poli musíme spolupracovat, vy jste také skvělí bezpečnostní partneři v Iráku, Sýrii, Afghánistánu. Pomáhali jste nám chránit demokracie po celém světě. To si ceníme. Náš prezident si toho cení a jsme rádi, že máme ve vás tohoto silného, důvěryhodného partnera,“ poděkoval  Pompeo premiérovi.

Následně Pompeo ještě svá slova rozvinul, a to na základě otázky reportéra České televize. „Má mise zde je říct děkuji národu, který má na mysli bezpečnost a demokracii jako my. USA proti Číně nic takového není pravdou. Je to volba, kterou udělají Češi – na jedné straně autoritářský režim, na druhé straně demokracie a svoboda. Vím, že jste se vždycky stavěli proti autoritářství. Lidé zde chtějí žít životy svobodně, dnes jsem navštívil české podnikatele, kteří dělají skvělou práci na globální úrovni. Pocházejí z malých firem, to byl i můj případ, než jsem se pustil do politiky,“ začal obšírně. 

„Když zde vidíte režimy, jako je Čínská komunistická strana, tak oni vědí, že jejich přístup je nakonec zničí. Viděli jsme, co se stalo v Hongkongu s podnikateli. Takový model přinášejí čínští komunisté. A to je něco, co si rozhodně Češi nevyberou. Takže dnes jsem přijel, abych připomněl Čechům, že jsme stále připraveni vás podporovat a kdokoliv by vás měl nějakým způsobem negativně ovlivňovat, tak my jsme zde, abychom vám poskytli součinnost, podporu, protože my v USA z tohoto úzkého vztahu budeme vždycky těžit, který existuje již celé dekády,“ dodal Pompeo. 

Babiš následně podotkl, že jsme svrchovanou zemí a že nevnímá žádnou hrozbu. „Samozřejmě jsme obezřetní,“ ubezpečil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boris Šťastný na scéně! SPD ho nominovala do důležité funkce

17:44 Boris Šťastný na scéně! SPD ho nominovala do důležité funkce

Kandidátem hnutí SPD do „Rady ministerstva zdravotnictví pro řízení vakcinace“ je lékař Boris Šťastn…