Slovensko je proti odpisu řeckého dluhu, uvedl premiér Fico

21.07.2015 20:54 | Zprávy

Slovensko bude vždy proti jakémukoli odpisu řeckého dluhu. Po dnešním jednání vlády to prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Reagoval tak na prohlášení představitelů Mezinárodního měnového fondu (MMF), že Atény budou potřebovat odpis části dluhu. Jak Fico zároveň dodal, jestliže Řecko nebude plnit své závazky, Slovensko bude mezi prvními zeměmi, které budou žádat jeho odchod z eurozóny.

Slovensko je proti odpisu řeckého dluhu, uvedl premiér Fico
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

"Začínáme být nervózní, protože cítíme odklon od závěrů přijatých na summitu eurozóny, kde se země dohodly, že nesouhlasí s jakýmkoli odepisováním řeckého dluhu. Chci to říci jasně, Slovensko bude vždy principiálně odmítat jakékoli odepsání dluhu Řecku," citoval z Ficova prohlášení server HNonline.sk.

Mezinárodní měnový fond před pár dny oznámil, že Řecko bude potřebovat mnohem výraznější zmírnění dluhové zátěže, než jeho partneři z eurozóny předpokládali. Důvodem jsou škody, které řecká ekonomika a banky utrpěly v uplynulých týdnech, kdy byly zavřené banky.

Atény se minulý týden v pondělí po zdlouhavých jednáních a celonočním summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na podmínkách nové finanční pomoci. Řekové musejí nejprve prosadit tvrdé reformy, aby mohli uvažovat o nové pomoci až do výše 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). První reformy schválil řecký parlament minulou středu, tuto středu čeká poslance druhý balík reformních opatření.

Řecko si navíc zajistilo překlenovací úvěr ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie. Tyto peníze Atény v úterý využily k úhradě splátek Evropské centrální bance (ECB) a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…