Slovensko má svou první lavičku Václava Havla, nachází se v Košicích

06.06.2018 21:01

První lavička Václava Havla na Slovensku byla dnes odhalena v Košicích na východě země. Až dosud podobných laviček ve světě bylo 24, v Česku 15, ale na Slovensku nebyla žádná.

Slovensko má svou první lavičku Václava Havla, nachází se v Košicích
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

„Tak jak u této lavičky budou sedávat lidé, jsme s Havlem často seděli a hovořili o boji za svobodu v našich zemích,“ zavzpomínal někdejší vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a bývalý polský prezident Lech Walesa, který se slavnostního odhalení lavičky zúčastnil. „Spolu s Václavem jsme bojovali o to, abychom byli všichni svobodní. Tuto svobodu jsme vám zanechali a podívejte se, jak jste s ní naložili,“ apeloval na zamyšlení lidí nad současnou situací v Evropě Walesa podle webu kosicednes.sk.

Slavnosti se zúčastnili rovněž bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster či bývalý šéf české diplomacie a Havlův přítel a kancléř Karel Schwarzenberg.

Budování laviček Václava Havla, které tvoří dvě kovová křesla s kulatým stolkem, jehož středem prorůstá strom, je celosvětovým projektem. Jeho vznik inicioval český velvyslanec v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem, který je autorem podoby laviček. Záměrem bylo vytvořit síť míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogů a debat.

První lavička Václava Havla byla zpřístupněna v USA na univerzitě v Georgetownu v říjnu 2013. Následovaly instalace v Dublinu, Barceloně, Praze, Českých Budějovicích, Benátkách, Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech nebo Liberci. Jsou i na univerzitách v Tel Avivu a Oxfordu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

21:40 Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Vadim Petrov se na sociální síti zaměřil na dov…