Slovenský deník: Babišovi vyhovuje, že o jeho žalobě se do voleb nerozhodne

11.10.2013 9:57

Odročení soudního líčení o žalobě miliardáře Andreje Babiše kvůli evidenci jeho osoby coby agenta komunistické Státní bezpečnosti označil dnes slovenský list Sme za úspěch podnikatele. Případné zamítnutí žaloby slovenským soudem by mu prý mohlo uškodit v nadcházejících volbách v Česku, ve kterých se uchází o přízeň voličů se svým hnutím ANO.

Slovenský deník: Babišovi vyhovuje, že o jeho žalobě se do voleb nerozhodne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání pokračovalo debatou moderovanou.
reklama

"V Česku budou volby, část voličů strany ANO by mohlo usvědčení jejího lídra ze lhaní rozladit, což by se mohlo projevit na volebním skóre. Po volbách to už nebude podstatné," uvedl list. Bratislavský soud ve čtvrtek stání odročil na začátek příštího roku proto, že se k soudu nedostavili svědci, které Babiš navrhl vyslechnout.

Babiš spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Z tohoto důvodu podal u slovenského soudu žalobu, kterou se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích komunistické tajné policie coby agent veden neoprávněně. Podle Sme by soud případným odmítnutím žaloby dal nepřímo najevo, že Babiš agentem byl. "Babišův známý životopis do roku 1989 obsahuje dostatek svědectví k důvodnému podezření, že měl s komunistickými tajnými službami (nemusela to být jen domácí StB) úzké vztahy. Cesty na Západ a funkce v mezinárodní studentské organizaci se bez toho obešly jen stěží," tvrdil deník.

Chování Ústavu paměti národa je nepochopitelné

List se také podivil nad postupem slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který archivní svazky spravuje a který čelí žalobě Babiše. Ústav sice soudu předložil důkaz, podle kterého je Babiš coby agent StB veden prý oprávněně, z důvodu probíhajícího procesu ale odmítl tento dokument zveřejnit.

"Chování ústavu je nepochopitelné. Důkaz by celé soudní řízení učinil nepotřebným," poznamenal deník. List spekuluje, zda vedení ÚPN, za kterým stojí vládní strana Směr-SD premiéra Roberta Fica, o nezveřejnění důkazu nerozhodlo záměrně. V této souvislosti komentátor připomněl dřívější informace jednoho slovenského týdeníku, že Babiš byl sponzorem Směru-SD. Podnikatel už dříve popřel, že Ficovu stranu finančně podpořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedli ze židle i šéfku TOP 09

15:28 Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedli ze židle i šéfku TOP 09

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČS…