Slovo analytičky do pranice: Dejme na uprchlíky všechny eurodotace. Ti aktivisté a petenti, kteří moralizují, se svých příjmu z nich určitě také rádi vzdají

23.09.2015 17:26

Analytička serveru Echo24.cz Lenka Zlámalová ve svém komentáři uvedla, ať v rámci pomoci uprchlíkům jim pošleme všechny eurodotace v hodnotě miliard korun.

Slovo analytičky do pranice: Dejme na uprchlíky všechny eurodotace. Ti aktivisté a petenti, kteří moralizují, se svých příjmu z nich určitě také rádi vzdají
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti
reklama

„Proč nezastavit všechny dotační programy a nedat v takovéto výjimečné chvíli všechny peníze z evropských dotací na dvě věci, které skutečně pomohou uprchlíkům i budoucnosti EU včetně její základní svobody volného pohybu? Většina by měla jít na vylepšení životních podmínek v utečeneckých táborech v Turecku, Jordánsku a Libanonu,“ uvedla Zlámalová. Tyto země jmenuje proto, že jsou na rozdíl od Evropy migrantům kulturně blízko a z pohledu Evropy bezpečné. 

„Snaží se pomáhat, jenže na to mají jen velmi omezené zdroje. Kdo skutečně prchá před válkou, je tam v bezpečí. Ten, kdo chce za lepším životem v Německu nebo ve Švédsku, je ekonomický přistěhovalec. Mezi těmito dvěma skupinami je potřeba velmi pečlivě rozlišovat. Což se v gejzírech emocí neděje,“ dodala s tím, že podmínky v táborech jsou kvůli nedostatku peněz skutečně špatné.

Podle Zlámalové by se s velkorysou evropskou pomocí dala z táborů udělat místa pro humánní život. Podle experta na migraci Paula Colliera z Oxfordské univerzity, kterého Zlámalová zmiňuje, migranty rovněž demoralizuje i to, že nemohou pracovat. 

„Evropská unie, zvláště byrokraticky výkonná země jako Německo, by si je mohly vzít pod patronát. Lidé by si tady udržovali a získávali znalosti, které se budou jejich zemím hodit, až se tam podaří ukončit občanské války,“ dodala. 

A neopomněla ani péči o nemocné a ohrožené, kteří potřebují péči v Evropě – země by si dle ní mohly v klidu vybrat ty nejohroženější jedince přímo v táborech, nikoliv ty, kteří si zaplatili u pašeráků. Obdobně jako to dělá Velká Británie, uvedla Zlámalová. 

„Nás ctí, že Bohuslav Sobotka a jeho vláda, stejně jako většina opozice, dává přednost britské cestě před zbrklým německým dobrodějstvím tlačícím povinné kvóty. Snad jí to vydrží a nevzdá to. Všichni ti aktivisté a petenti, kteří moralizují, jak jsme xenofobní společnost, by se jistě svých příjmů z eurofondů ve prospěch uprchlíků vzdali. Nebo ne? Mnoho nejhlasitějších kritiků patří zároveň mezi jejich příjemce. Prchající Syřané přece ty peníze potřebují víc než třeba Evropský sociální fond, z něhož se financují právě ti aktivisté. Potřebují je víc než Agrofert ministra financí, který je největším příjemcem eurodotací v zemi,“ uzavřela analytička s tím, že toto by byla na rozdíl od demonstrativního odevzdávání obnošených šatů a medvídků opravdová pomoc.

  • Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

10:05 DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

Premiér již několikrát ubezpečoval, že očkování je a bude dobrovolné. Ale řídí se podle svých slov n…