Slovo „politik“ by nemělo být bráno jako sprosté, říká Herman

01.11.2013 17:56

Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman dosáhl v barvách KDU-ČSL volebního úspěchu a zasedne ve sněmovně. Zdůrazňuje, že jsou prozatím otevřeny všechny varianty povolebního uspořádání. V programu křesťanských demokratů ale považuje za nepřekročitelnou otázku uzavřených církevních restitucí a zvyšování firemních daní. Diskuse ale potrvají ještě dlouhý čas. To vůbec nejdůležitější je prý slušnost.

Slovo „politik“ by nemělo být bráno jako sprosté, říká Herman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman kandiduje v Praze
reklama

Zasedne nakonec KDU-ČSL ve vládě? A na čem si bude trvat jako na nepřekročitelných parametrech v případném vyjednávání s ČSSD a hnutím ANO miliardáře Andreje Babiše? Nejen na tyto otázky odpovídal v pátečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu pražský volební lídr KDU-ČSL Daniel Herman.

Řešíme řadu neznámých

„Stále jsou tři možnosti, takže bych šanci, že vstoupíme do koalice, označil za jednotřetinovou,“ prohlásil v úvodu pořadu Herman s tím, že své kroky budou lidovci korigovat se hnutím ANO. Potvrdil tak, že společně buď budou ve vládě, nebo v opozici. Jak to nakonec bude, ale zatím není jasné, protože je třeba vyřešit řadu neznámých.

„V příštím týdnu také proběhne jednání s ODS. My se snažíme jednat v celé šíři politického spektra,“ říká Herma. Opakovaně pak zdůrazňoval, že nevznikne menšinová vláda ČSSD a KDU-ČSL s podporou ANO. V případě uskupení Andreje Babiše si prý Herman není jistý pevností jejich programu, vzhledem k tomu, že jde o hnutí nové. Ale pokud poslanci strany ANO podepsali nějaký závazek soudržnosti, tak s nimi snad půjde spolupracovat. „Pokud někdo něco podepíše, ale pak to nedodrží, tak to je velmi smutné. Svědčilo by to o tom morálním rozvalu společnosti. Tento stav my chceme změnit,“ podotkl host s tím, že je špatně, pokud je slovo politik na veřejnosti vnímáno jako slovo sprosté.

Problémy s Andrejem Babišem, církevními restitucemi a daněmi

Nakonec by to mohlo být i tak, že hnutí ANO zamíří do vlády bez Andreje Babiše, protože kvůli sporu o jeho spolupráci s StB nemusí získat negativní lustrační osvědčení. Připomeňme, že poslanec Herman byl také ředitelem ÚSTR. Ve vysílání ale poznamenal, že otázku Babišovy případné spolupráce s komunistickou Státní bezpečností řešili na Slovensku, nikoli v Česku, takže on se o to nezajímal. "Záležitost, jestli bude pan Babiš ve vládě, si musí předně vyřešit hnutí ANO,“ uvedl Herman.

„Církevní restituce pokládáme za uzavřenou věc. Je třeba říci, že celý problém nastolili komunisté v roce 1948, kteří tu zdevastovali církevní oblast a vytvořili tu nestandardní prostředí. A pokud se tu za dvacet čtyři let diskuse podařilo dospět k nějakému kompromisu, tak my ho nechceme znovu otevírat,“ prohlásil Herman ne studiu. Rozpory ohledně církevních restitucí by tak mohly být třecí plochou případné koaliční spolupráce. ČSSD totiž hodlá na církevní restituce sáhnout.

Základním stavebním kamenem je prý i daňová otázka. Lidovci odmítají zvýšení korporátních daní, ale prozatím se nebrání diskusi.

Kdo stojí o silné komunisty

V závěru vysílání pak prohlásil, že k dalším předčasným volbám pravděpodobně nedojde. Politici mají pracovat s kartami, které jim rozdali voliči. „V případě předčasných voleb by na levici zřejmě znovu posílili komunisté, a kdo o to stojí?“ ptal se Herman. V tuto chvíli ve volbách komunisty většina společnosti odmítla a to je podle Hermana dobře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvát cizí vojska? Už nikdy, i když jsou spojenecká. Senátor Doubrava vytáhl Havla

8:08 Zvát cizí vojska? Už nikdy, i když jsou spojenecká. Senátor Doubrava vytáhl Havla

Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši) byl jediným v horní komoře, kdo zvedl ruku proti příjezdu zah…