Šlus. Bulhaři zakázali nošení burky na veřejnosti

30.09.2016 17:15

Bulharský parlament schválil v pátek zákon zakazující nošení burek na veřejnosti. Kdo tento zákaz nedodrží, dostane pokutu ve výši patnáct set bulharských leva, což je v přepočtu osm set šedesát dolarů. K tomu přijde i o sociální benefity.

Šlus. Bulhaři zakázali nošení burky na veřejnosti
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Nikáb je závoj, který zakrývá celý obličej kromě očí

Bulharská vláda, která s návrhem přišla, zákaz zahalování obličeje na veřejných prostranstvích obhajuje tím, že chce snížit riziko teroristického útoku a umožnit lepší rozpoznávání obličejů na kamerách. Zároveň odmítá, že by toto opatření mělo co do činění s náboženstvím (islámem).

Zákon zakazuje zakrývání obličeje ve vládních budovách, školách, kulturních zařízeních a místech veřejného odpočinku. Výjimku dostanou pouze ti, kteří dokáží zdravotní nebo pracovní důvody.

Muslimové tvoří dle agentury Reuters dvanáct procent z více než sedmimilionové bulharské populace. Bulharské muslimky tradičně nenosí nikáby ani burky, s výjimkou malé skupiny žen v romské komunitě, která se takto začala odívat nedávno.  

Mnoho Bulharů se obává, že příliv migrantů do Evropy by mohl představovat hrozbu pro jejich převážně ortodoxní křesťanskou kulturu a mohl by napomoci radikalizaci muslimské menšiny v zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na uzavřené noční jednání Pirátů s ODS nečekaně dorazil primátor Hřib. Děly se věci, o kterých se mluví ještě po osmačtyřiceti hodinách

16:56 Na uzavřené noční jednání Pirátů s ODS nečekaně dorazil primátor Hřib. Děly se věci, o kterých se mluví ještě po osmačtyřiceti hodinách

Zastupitelé Prahy 5 v úterý odvolali starostu Daniela Mazura (Piráti) a ostatní radní. Starosta podl…