Služební zákon je zmetek, rozčílil se exministr Pospíšil. Narušuje prý presumpci neviny

08.01.2014 22:45 | Zprávy

Poslanci koalice reprezentovaní Jeronýmem Tejcem (ČSSD) a Věrou Jourovou (ANO) se před kamerami přeli s exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS), zda je služební zákon jen velkým legislativním zmetkem, nebo potřebným zákonem, bez kterého se Česko neobejde. Pospíšil měl jasno a v žádném případě si nebral servítky. Do debaty zasáhl také děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.

Služební zákon je zmetek, rozčílil se exministr Pospíšil. Narušuje prý presumpci neviny
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pořadu Události, komentáře

Nová kolice velmi spěchá na schválení služebního zákona. Možná kvůli evropským dotacím, ale možná také kvůli podmínkám prezidenta Miloše Zemana. O tom, zda takový spěch Česku prospívá či spíše škodí, ve středečních Událostech, komentářích České televize diskutovali Jeroným Tejc (ČSSD), Věra Jourová z ANO a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Dobrý zákon, nebo jasný zmetek?

„Ten zákon se bude přijímat několik měsíců a je nezbytný proto, abychom mohli být i nadále příjemci evropských dotací,“ prohlásil hned na úvod Tejc. Část zákona začne platit již letos a kompletně vstoupí v účinnost k prvnímu lednu 2015. Podle Jourové se sice koalice snaží vyhovět i prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i kdyby toho nebylo, tak by to byl jeden z prvních zákonů, který by koalice schvalovala. „Mě ale trochu mrzí, že debata o tom, že vycházíme vstříc panu prezidentovi, zastiňuje samotný význam tohoto důležitého zákona," posteskla si Jourová.

Stojí za připomenutí, že vláda Jiřího Rusnoka v demisi prohlašuje, že připravený zákon je v některých bodech dokonce i v rozporu s Ústavou. Na to upozornil i Pospíšil. „Podle mého názoru je to legislativní zmetek. Já dám ruku do ohně za to, že ho Parlament nakonec neschválí a že jde jen o to, aby se Andrej Babiš mohl stát ministrem financí," rozohnil se v ČT exministr. Poukázal mimo jiné na to, že tento zákon nezohledňuje existenci nového občanského zákoníku. „V posledních patnácti letech si nepamatuji, že by se takto účelově měnil zákon kvůli jednomu člověku. Obávám se, že kvalita zákonů půjde dolů a nikoli nahoru, jak slibuje budoucí koalice," domnívá se Pospíšil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

9:59 Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali další telefonický rozho…