Šmarda promluvil a přišla odpověď: Je to arogantní a drze se usmívající člověk

12.07.2019 8:15

Emma Smetana si do internetové televize DVTV pozvala možného příštího ministra kultury Michala Šmardu. Dozvěděla se od něj, že dříve netrval na tom, že musí být ministrem, ale teď změnil názor a hodlá být členem vlády. Kdyby ustoupil teď, byli by prý členové ČSSD za šašky. Šéfredaktor Lidových novin István Léko však nabídl na celý spor o ministra kultury trochu jiný pohled. Šmardu označil za „špatně oblečeného a drze se usmívajícího člověka“.

Šmarda promluvil a přišla odpověď: Je to arogantní a drze se usmívající člověk
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD)

Emma Smetana se hned na úvod Šmardy zeptala, kdy se asi tak stane ministrem kultury.

„To úplně přesně nevím, ale asi to bude tehdy, až bude svět normální, až bude platit koaliční smlouva, až návrhy premiéra budou brány vážně, a zkrátka, až budeme mít fungující stát, ve kterém když předseda koaliční strany něco navrhne premiérovi, premiér se s tím ztotožní, tak všichni ostatní to berou vážně a respektují je,“ odpověděl zeširoka host.

Dosud věří, že v takovém státě můžeme žít, jen pro to musí každý něco udělat. Především si prý premiér Andrej Babiš (ANO) musí umět prosadit svou vůli ve věci složení vlády, za kterou nese odpovědnost. Pokud toho není schopen přibližně šest týdnů, je to problém. Česko by podle Šmardy mělo řešit důležitější věci než post ministra kultury. Manažer ve firmě či starosta na obci by prý o podobné výměně rozhodl asi tak za dva dny a pak už by řešil jiné věci.

„Lidé v České republice mají mnohem vážnější problémy než sledovat jakési kohoutí zápasy ústavních činitelů. Ono je potřeba spíš pracovat než hrát tyhle poziční souboje. Vidím to na té komunální úrovni. Před námi je spousta práce, lidé v České republice mají poměrně vážné existenční problémy, a pokud politici, místo toho, aby je řešili, si hrají takovéhle hry, tak to ty lidi může začít otravovat a můžeme se dočkat poměrně špatného vztahu mezi občany a politiky České republice, což by nebylo dobré,“ varoval Šmarda.

A ačkoli v minulosti tvrdil, že nemusí být ministrem kultury, může uvolnit místo někomu jinému, dnes už říká něco jiného. Na podobnou personální rošádu všichni měli pět týdnů času, a když k ní nedošlo do teď, podle Šmardy už nemá smysl kráčet touto cestou. „Bylo by poněkud komické a trapné, kdyby se k tomu po pěti týdnech, kdy té možnosti nevyužili, tak kdyby se k tomu uchýlili na poslední chvíli. To si myslím, že bychom byli všichni za šašky,“ vysvětlil změnu svého postoje Šmarda.

Zdá se mu také, že Antonín Staněk, který podal demisi před mnoha týdny, se dnes už ve vládě trápí a nechce tam být. Demisi, kterou podal, prý myslel vážně.   

Místopředseda ČSSD má navíc za to, že by Babiš byl důraznější, kdyby šlo o výměnu ministra za hnutí ANO. Stejně tak Šmarda příliš nevěří, že dojde k výměně ministerstev mezi ANO a ČSSD, protože by to znamenalo poměrně velký zásah do koaliční smlouvy, čemuž se brání především premiér Andrej Babiš. A pokud se krize nevyřeší ani výměnou ministra, ani výměnou resortů, je podle hosta na čase, aby ČSSD odešla z vlády, aby si zachovala svou důstojnost.

Sociální demokracie je prý připravena i na práci, a to opět pod vedením Jana Hamáčka. Podle Šmardy by nebylo dobré, kdyby Hamáček z vedení partaje odešel.

Na spor o ministra kultury se však lze podívat i z jiného úhlu pohledu.

Šéfredaktor Lidových novin vykreslil Michala Šmardu v dosti temných barvách jako arogantního a drze se usmívajícího člověka, na jehož boji o ministerský post je však přece jen něco pozitivního. Občané si prý konečně začínají všímat, že máme nějaké Ministerstvo kultury, které je poměrně důležité, protože národní poklady ještě nejsou rozprodány. Na rozdíl od těch průmyslových.  

„Když se objeví na obrazovce, vidíme nadmíru arogantního, neoholeného, špatně oblečeného a drze se usmívajícího člověka, který nám dává najevo, že mu je vlastně úplně jedno, zda bude ministrem kultury, nebo ne. Navíc patří do tzv. appianského, nebo chcete-li, bakalovského křídla v ČSSD, tudíž i kdyby byl ve vládě, tak na konflikt s premiérem Andrejem Babišem je předem zaděláno. Rozumnější by tedy bylo, kdyby sociální demokraté našli přijatelnějšího kandidáta, protože existuje politické riziko, že Šmarda v čele ministerstva může napáchat větší škody než Staněk. Jenže strana se z debaklu ve volbách do Evropského parlamentu stále nevzpamatovala a oslabený předseda musí vyhovět různým názorovým proudům v ČSSD, takže nalezení alternativy nebude jednoduché,“ napsal Léko.

Šéfredaktor však na stávajícím sporu o kulturu vidí také něco pozitivního. Širší veřejnost se podle něj konečně o tento resort začala zajímat a možná si uvědomí, že kulturní dědictví je jednou z mála věci, které ještě ČSSD a ODS nestačily rozprodat. Tak to alespoň vidí Léko. Tatáž veřejnost pak prý možná donutí zahraniční vlastníky českých firem, aby na ochranu českého kulturního dědictví posílali peníze podobně, jak to dělají ve svých domovských zemích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…