Sme: Nominace ministrů příští české vlády provází konflikt zájmů

07.01.2014 10:10

Nominace na ministerské posty v nové české vládě provází konflikt zájmů. Napsal to dnes slovenský list Sme v reakci na podpis koaliční dohody představiteli ČSSD, ANO a KDU-ČSL a na zveřejnění kandidátů na ministry.

Sme: Nominace ministrů příští české vlády provází konflikt zájmů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL podepsali koaliční smlouvu

"Babiš na postu ministra financí je úplně zřejmý konflikt zájmů. Podnikatelské zájmy ovšem jasně zastupují i další ministři za ANO. Je to, jako kdyby Penta (finanční skupina - pozn. red.) přímo obsazovala posty ve vládě," napsal deník. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš je majitelem chemicko-potravinářského holdingu Agrofert.

Sme kritizoval také nominaci Richarda Brabce, který je šéfem dozorčí rady chemičky Lovochemie, na funkci ministra životního prostředí. "Dosadit člověka z velmi kontroverzního chemického průmyslu na post ministra pro životní prostředí je výsměch jakékoliv soudnosti," uvedl list.

Komentátor předvídá, že Zeman ministry schválí

Deník předpokládá, že prezident Miloš Zeman navzdory dřívějším výhradám jmenuje členy nového kabinetu v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. "Bránit řádně zvoleným a někdy i velmi populárním politikům převzít moc a vzít na sebe všechnu vinu za pokračování politické krize, to je pro takového vypočítavého politika, jako je Zeman, příliš velké riziko. A neplatí to jen pro jmenování Sobotky, ale i jednotlivých ministrů," poznamenal komentátor.

Dodal, že zejména vůči kandidátům na ministry za ANO lze mít mnoho oprávněných výhrad, ti ale prý nejsou horší a odborně méně připraveni, než byli ministři vlády, v jejímž čele v letech 1998 až 2002 byl Zeman coby premiér.

Podle listu bude Zeman ovšem ztěžovat vládnutí Sobotkova kabinetu, který patrně nahradí dosluhující úřednickou vládou Jiřího Rusnoka, jejíž vytvoření hlava státu prosadila loni v létě. "Ví (Zeman), že se prezident může v politice uplatnit zejména proti slabým vládám a v době vládní krize. Protože on se bude chtít vždy maximálně uplatnit za každou cenu, bude se velmi snažit, aby k takové krizi co nejdříve došlo," uzavřel deník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…