Směrnice EU o zbraních přiměje výrobce odejít. Šéf obranného průmyslu varuje

27.2.2017 9:56 odp.

Nová směrnice EU o zbraních může způsobit odliv výrobců zbraní mimo Evropu. Na semináři na pražské právnické fakultě to dnes uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Tuto možnost považuje za největší riziko, píše ČTK.

Směrnice EU o zbraních přiměje výrobce odejít. Šéf obranného průmyslu varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Evropa podle Hynka nepotřebuje směrnici v podobě, v jaké byla připravena. "Neplní úlohu, pro kterou vznikla, a to boj proti terorismu," uvedl dnes Hynek na semináři, který pořádal Institut pro politiku a společnost.

Podle něj směrnice představuje velké riziko, že firmy přestanou zbraně vyrábět. Evropa by tak mohla přestat být konkurence schopná v oblasti vojenské výroby, což považuje za největší bezpečnostní riziko. Hynek uvedl, že pro firmy by nebyl problém přesídlit jinam. Investoři pro jejich přesuny nebudou mít problém získat peníze, míní.

Směrnice plánuje zpřísnění podmínek v oblasti vlastnictví zbraní a je terčem tuzemské kritiky. Evropský parlament by o směrnici měl hlasovat v březnu. Čeští europoslanci chtějí připravit pozměňovací návrhy, kterými by chtěli před schválením normu změkčit. Ministerstvo vnitra zároveň připravuje podklady pro případné podání žaloby proti směrnici.

Hynek dnes v této souvislosti uvedl, že pokud směrnice projde v současné podobě, tak by jí nedoporučoval zavádět do českých zákonů. Podobné případy podle něj existují i z minulosti, kdy některé státy odmítly zavést směrnici EU. "Škody, které by se napáchaly, jsou větší než pokuty," vysvětlil tento postoj.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…