Smířený Kalousek: Vyvolat hlasování o nedůvěře vládě by bylo plácnutí do vody

07.02.2015 13:41

Opoziční TOP 09 nechystá vyslovení nedůvěry vládě, protože by to bylo jen "plácnutí do vody", uvedl v obsáhlém rozhovoru, který poskytl dnešnímu Právu, první místopředseda této strany, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten kritizoval vládu například za to, že navzdory svým slibům se jí nedaří zlepšit výběr daní.

Smířený Kalousek: Vyvolat hlasování o nedůvěře vládě by bylo plácnutí do vody
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

List připomněl, že Ministerstvo financí v lednu oznámilo, že výběr daní poklesl o 17 miliard. Na to Kalousek uvedl, že férové by bylo říct, že z lednového výsledku by nedělal závěry pro celoroční výsledek. Když se k tomu ale připočte výsledek za loňské druhé pololetí, je prý zřejmé, že se efektivita výběru daní snižuje, a to zejména u DPH. "Jestliže spotřeba stoupne o šest procent, měl by i výběr DPH stoupnout o šest procent. Ale ono to tak není,“ uvedl s tím, že rozpor mezi slovy a činy se stává standardem práce celé vlády a zvláště pak ministra financí Andreje Babiše.

Proč je vláda populární? Nehádá se a nedělá nepopulární kroky

Na otázku, jak si tedy vysvětluje, že je navzdory tomu vláda populární, Kalousek uvedl, že se Sobotkův kabinet nehádá, a protože se bojí jakýchkoliv nepopulárních kroků, tak je nedělá. Navíc si prý v loňském roce Sobotkova vláda vystačila s opoziční rétorikou.

Proč tedy opozice nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě i při vědomí, že na její svržení nemá dostatek sil? Kalousek odpověděl, že by to bylo jen plácnutím do vody. A TOP 09 označil za "odpovědnou opozici“. Ta by měla vyvolat hlasování o nedůvěře vlády jen tehdy, pokud by věděla, že je možné následně ustavit vládu, která by to dělala jinak. Taková varianta nyní ale reálně neexistuje.

Nejsme populisté, snad to lidé dřív nebo později pochopí

Pokud je politická strana ve sněmovně v opozici, obvykle jí rostou preference. Proč tomu tak není u TOP 09? Kalousek odpověděl, že minulý rok se vláda prakticky nepustila do ničeho a držela se opoziční rétoriky. Na námitku, že sama TOP 09 nepřišla s žádnými novými tématy, Kalousek odpověděl, že témata jeho strany jsou stále stejná - odpovědné hospodaření a prozápadní zahraniční politika. Proč to u voličů nezabírá, je prý na sociologickou analýzu. Uvedl, že TOP 09 není populistická strana, která si udělá průzkum, co chtějí lidé slyšet a pak jim to říká. "My jsme pevně zakotveni ve svých hodnotách, věříme, že je veřejnost dříve nebo později pochopí,“ konstatoval Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…