Smrťák v obchodním okolí Andreje Babiše: Z kšeftů s ministrem financí si to prý podnikatel nakonec „hodil“

04.04.2017 12:14

V úterý 13. prosince 2016 v pět hodin ráno byl v hale číslo 7 v mělnickém přístavu nalezen mrtvý muž. Byl jím Milan Sládeček, bývalý majitel firmy U Rytířů. Spáchal sebevraždu. Podnikatel se seriózní pověstí se topil v dluzích. Jejich spirála se roztočila poté, co v roce 2010 prodal firmu na dovoz a zpracování masa Andreji Babišovi. Následně byl obviněn, že majitele Agrofertu podvedl, a postupně přišel o vše. Reportáž o tomto případu přináší server Seznam.cz.

Smrťák v obchodním okolí Andreje Babiše: Z kšeftů s ministrem financí si to prý podnikatel nakonec „hodil“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Babišovi právníci rok po nákupu firmy obvinili Sládečka, že miliardáře ošidil, a chtěli vrátit 30 milionů korun.

Když se reportérka Sabina Slonková chtěla Babiše na celý případ zeptat, odbyl ji s tím, že je součástí kampaně vedené proti němu a že na nic nebude odpovídat.

Slonková upozornila, že je problém, pokud obchodní partner ministra financí spáchá sebevraždu.

Celé video je ZDE

Sládečkova firma U Rytířů dovážela maso z Německa, zpracovávala je a dodávala například do řetězce Tesco. Což byla i pro Babišův Agrofert cenná hodnota. Kromě toho se Milan Sládeček věnoval provozování rodinného hotelu v centru středočeského Mělníka. Hotel prý Sládeček získal v restituci, investoval do něj peníze, které získal prodejem firmy U Rytířů. Hotel nakonec skončil v exekuci a byl prodán v dražbě. S hotelem Milanu Sládečkovi pomáhala jeho dcera Tereza. Otec se jí před smrtí svěřil i s okolnostmi obchodu s Andrejem Babišem. Včetně toho, proč se při nákupu firmy U Rytířů Agrofert skrýval za firmu Romneya se sídlem na Kypru.

Sládeček prý od začátku věděl, že svou firmu prodává Babišovi. „Tu firmu zkoumali Babišovi lidi ve spolupráci s panem Slabým, který ten obchod dohodil, asi rok,“ uvedla Sládečkova dcera.

Poté, co byla firma Babišovi prodána, s ní Tesco ukončilo obchodní vztah. „Otec mi řekl, že je to proto, že v Tescu nechtěli pracovat s Babišem, přišli na to, že to vlastní, a proto se toho obchodu vzdali. Mám dojem, že táta vůbec nepočítal s tím, že by se mohlo něco tímto způsobem zvrtnout. My jsme rok žili v domnění, že je vše v pořádku.“

Otec jí to, že se Romneya ozvala s tím, že je problém v účetnictví, řekl současně s oznámením, že trpí rakovinou.

Milan Sládeček až do své smrti odmítal, že by Babiše ošidil. V dubnu 2012 ale překvapivě podepsal dohodu o narovnání, v níž se zavázal vrátit Babišovi 30 milionů. Tedy dvě třetiny z kupní ceny firmy. Ve stejné době byl na operaci nádoru a začala jeho i rodinu vyslýchat policie.

Dohoda byla podepsána asi měsíc poté, co byl Sládeček propuštěn po operaci nádoru z nemocnice.

Peníze utržené za prodej firmy U Rytířů použili na vyplacení společníka z hotelu a na rekonstrukci hotelu, na rekonstrukci rodinného domu, na koupi auta.

Sládeček uznal dluhy, i když trval na tom, že nic nespáchal, ale nebyl dluhy schopen splácet. „Přišli jsme o veškerý majetek,“ říká Sládečkova dcera.

Důvodem sebevraždy jejího otce prý nemohl být zdravotní stav, protože poslední kontroly ukazovaly, že byl po operaci naprosto v pořádku. Deprese, do kterých se její otec dostal, přičítá Sládečkova dcera tomu, že přišel o všechno, co tolik let budoval.

Trestní oznámení, které na Sládečka podali právníci Agrofertu, řešila policie. „Pan Sládeček obviněn nebyl, bylo to podezření z trestného činu podvodu při prodeji společnosti U Rytířů v souvislosti s tím, že zkreslil hospodářské výsledky a že cena toho podniku měla být vyšší, než měla být. Skončilo to tím, že trestní oznámení bylo odloženo. Podezření ve vztahu k jeho osobě se neprokázalo,“ říká Sládečkův právník Vít Široký.

Následně se prý Sládeček dozvěděl, že účetnictví zkreslovala jeho účetní.

Široký potvrdil, že snížení hodnoty firmy způsobilo to, že Tesco ukončilo odběr masa od firmy U Rytířů kvůli tomu, že ji vlastnil Agrofert.

Závěrem reportáž upozorňuje, že Milanu Sládečkovi se stalo osudným, že Agrofert před samotnou koupí firmy neudělal hloubkový audit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

20:41 Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

ROZHOVOR „Bojovat proti propagandě propagandou je zhruba stejně smysluplné, jako souložit za panenst…