Smrtící trezor z Prahy nikdo neotevřel dlouhá léta, upozorňuje palestinský ministr

01.01.2014 20:35

K výbuchu, při kterém dnes v Praze - Suchdole zemřel palestinský velvyslanec, došlo podle dosavadního vývoje vyšetřování při neodborné manipulaci s trezorem v obývacím pokoji. Řekla to novinářům na místě mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Nešlo podle ní o teroristický čin. To řekl i policejní prezident Martin Červíček.

Smrtící trezor z Prahy nikdo neotevřel dlouhá léta, upozorňuje palestinský ministr
Foto: Archiv
Popisek: Palestina
reklama

Na trezoru mohl vybuchnout zabezpečovací systém, který byl jeho součástí. Trezor byl ale při výbuchu silně poškozen, policie proto pokračuje ve vyšetřování. Agentura AP citovala palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, podle něhož explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Nacházel se prý po léta ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak byl přemístěn do nových objektů, které má ambasáda využívat.

"Trezor stál nepovšimnut ve starém velvyslanectví. Nikdo se ho nedotkl dvacet, pětadvacet let," prohlásil Málikí. Podle jeho slov až nynější velvyslanec se rozhodl, že trezor otevře. "Když tak učinil, něco se uvnitř (sejfu) stalo a vybuchlo to," citovala ministra AP. Zároveň poznamenala, že není jasné, jak mohl Málikí vědět, že trezoru se přes dvacet let nikdo nedotkl, ani to, proč by sejf měl obsahovat výbušninu.

Byt velvyslance je v novostavbě, která prý ještě ani nebyla zkolaudována

Vedoucí chirurg z Ústřední vojenské nemocnice Daniel Langer řekl České televizi, že velvyslanec utrpěl zranění hrudníku, břicha a hlavy, která byla neslučitelná se životem. Policie podle Zoulové i nadále pracuje s několika verzemi. Mluvčí dodala, že manželka i syn velvyslance jsou v pořádku. Žena byla po výbuchu kvůli šoku převezena do motolské nemocnice, byla z ní ale již propuštěna.

Policie pak prohledávala také ostatní objekty budoucí palestinské ambasády, ale žádný další rizikový předmět nenašla. Kontrolovala dva podezřelé předměty, mimo jiné další trezor, nebezpečné ale nebyly. ČTK to řekl policejní prezident Martin Červíček. Měla by proto brzy skončit evakuace lidí z nejbližšího okolí místa neštěstí.

Byt velvyslance je v novostavbě, která prý ještě ani nebyla zkolaudována. Poslední tři až čtyři dny probíhalo stěhování ze současné budovy velvyslanectví, uvedl v ČT mluvčí palestinské ambasády Nabíl Fahil. Ambasadorova rodina podle něj v novém bytě strávila dvě noci. Na pozemku v Suchdole má Palestina dva nové objekty, jeden bude sloužit jako rezidence a druhý jako úřad velvyslanectví. Podle zpravodaje ČTK výbuch dům zvenčí nijak nepoznamenal.

Smrt palestinského velvyslance v Praze zaznamenaly všechny hlavní světové tiskové agentury i řada dalších zahraničních médií. V naprosté většině přinesly informace z českých oficiálních zdrojů.

České Ministerstvo zahraničních věcí mlčí

Palestinské ministerstvo zahraničí podle agentury AFP uvedlo, že pošle do Prahy "delegaci na vysoké úrovni", která bude mít za úkol při vyšetřování příčin exploze spolupracovat s českými úřady. Mluvčí českého Ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová ČTK řekla, že do konce policejního vyšetřování se nebudou k události vyjadřovat. "Vyjadřujeme lítost nad tím, že pan velvyslanec podlehl svým zraněním," řekla Grohová. Kondolenční dopisy a repatriaci těla bude ministerstvo podle ní řešit ve čtvrtek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

8:45 Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

Zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS) se znovu pustila do křížku s pirátským pr…